Noc Muzeów w militarnych klimatach

plakat

plakat - plakat

O mundurze można mówić wiele. O historii, symbolice i tym, co znaczy teraz… Wolimy to jednak pokazać i chociaż 20 maja bawimy się pod hasłem „Za mundury panny sznurem” to nie zabraknie atrakcji dla Pań, Panów, ani dla dzieci.

Powoli staje się tradycją, że wstępem do Nocy Muzeów jest spacer z przewodnikiem PTTK. Tym razem Karol Wyszyński i Brygida Gawron oprowadzą Was „Szlakiem wojskowego Elbląga”. Zbiórka o godzinie 17.00 przy Klubie Garnizonowym na ul. Mierosławskiego.

Trasa spaceru przebiegać będzie między innymi przez Bramę Targową, gdzie przygotowujemy wystawę mundurów z naszych zbiorów. Od modelu sprzed II Wojny Światowej po ten noszony przez LWP. Wystawa czynna będzie jedynie podczas Nocy Muzeów, między godziną 19.00 a 23.00

A co będzie się działo w samym muzeum?

Rozpoczynamy o godzinie 19.00 na sygnał dany przez trębacza elbląskiej Orkiestry Wojskowej. O 19.30 jej członkowie zaprezentują na dziedzińcu musztrę paradną.  Chwilę później dziedziniec za sprawą uczniów z Międzyszkolnego Koła Historycznego zamieni się w szpital polowy. Spodziewać się można też szturmu Żuawów Śmierci. Wędrując po dziedzińcu będzie można też trafić na obozowisko powstańców (rekonstruktorzy związani ze stowarzyszeniem „Denar”) oraz nieco nowsze mundury – 16 Batalion Dowodzenia przyprowadzi jeden z wozów bojowych, a Żandarmeria Wojskowa na swoich symulatorach pokaże skutki zdarzeń drogowych. Oczywiście wszystko bezpiecznie i pod pełna kontrolą.

Nieco mniej poważnie do tematu munduru podejdą aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka. Znajdziecie ich na naszych wystawach, przedstawiających fragmenty między innymi najnowszej sztuki „Czarodziejskie krzesiwo”, ale nie tylko.

Za część naukową Nocy odpowiadać będą nasi muzealnicy – dla pasjonatów przygotowaliśmy kilka krótkich wykładów luźno powiązanych z tematami wojskowymi. Będą się one odbywać w sali konferencyjnej na II piętrze budynku wschodniego.

Bilet wstępu na Noc Muzeów kosztować będzie 2 zł, będzie on jednak w szczególnej formie – paczki sucharów wojskowych. Dla pierwszych 100 osób przewidzieliśmy także małą niespodziankę.

Szczegółowy plan elbląskiej Nocy Muzeów:
17.00 – Spacer militarny z PTTK, start Klub Garnizonowy na ul. Mierosławskiego
19.00 – rozpoczęcie Nocy Muzeów na dziedzińcu Muzeum
19.30 – pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej
20.00 – szpital polowy – inscenizacja Międzyszkolnego Koła Historycznego
20.30 – wykład Dumy o rycerskiej przeszłości w mieszczańskim domu
21.00 – wykład  Ardianopol 378 - bitwa, która zmieniła Europę
21.30 – wykład  Obraz Polski i Polaków w komiksach czasów II Wojny Światowej
22.00 – wykład  Militaria Truso
23.00 – zakończenie imprezy

Ponadto:
19.00-23.00 Brama Targowa: Wystawa militariów

Wystawy budynku wschodniego: O mundurze teatralnie – scenki aktorów teatru im. A. Sewruka

Dziedziniec muzeum: Obozowisko partyzantów –  Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”
Stanowisko z symulatorami – Żandarmeria Wojskowa

Wóz bojowy - 16 Batalion dowodzenia
 
Serdecznie zapraszamy!