Nowe oblicze akordeonu

Nowe oblicze akordeonu

Nowe oblicze akordeonu - Nowe oblicze akordeonu

Akordeon wyróżnia się niezwykłym bogactwem brzmienia. Poprzez swój potencjał często porównywany jest z takimi instrumentami jak fortepian i organy. Muzycy, dzięki temu mogą  przekraczać wszelkie granice i podziały muzyczne, a także odkrywać wciąż nowe, dotąd niewykorzystane możliwości tego instrumentu.

W piątek, 24 marca br., elbląskiej publiczności różnorodność brzmienia akordeonu przedstawi wirtuoz tego instrumentu – Rafał Grząka. Będzie to kolejne spotkanie z twórczością tego artysty. Grząka to akordeonista, kompozytor, laureat ponad 35. międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie, obecnie adiunktem, doktorem w klasie akordeonu macierzystej uczelni. Stale koncertuje w Polsce i na świecie, a współcześni kompozytorzy powierzają mu prawykonania utworów na bandoneon i akordeon. Występował z orkiestrami tak znamienitych instytucji, jak: Filharmonia Narodowa i Opera Narodowa w Warszawie czy Filharmonia Lwowska. Od lat żywo uczestniczy w życiu artystycznym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji oraz w stacjach komercyjnych. Koncertuje w Polsce i za granicą solowo oraz z zespołami, których jest współtwórcą: „Klezmafour”, „Tango Fuerte”, „Baxtori”, „New Trio”. Rafał Grząka jest w sezonie 2016/2017  „Artystą - rezydentem” Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.


Koncert poprowadzi dyrygent i kompozytor - Rafał Janiak. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem Antoniego Wita, a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W swoim dorobku posiada wiele nagród, zdobytych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Koncertuje z wieloma uznanymi orkiestrami, za każdym razem ujmując publiczność świeżością interpretacji prezentowanych kompozycji.

***
Rafał Grząka bandoneon, akordeon
Rafał Janiak dyrygent  
Elbląska Orkiestra Kameralna
 
W programie między innymi:
Aleksander Tansman Wariacje na temat Frescobaldiego
Józef Świder Suita na akordeon i orkiestrę smyczkową
Marcin Błażewicz Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową
Benjamin Britten Simple Symphony
Astor Piazzolla Oblivion
 
24.03.2017 r., godz. 19:00, Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Bilety: 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy). Rezerwacja: (55) 237-47-49
Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.eok.elblag.eu.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Artysta - rezydent"
Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Toyota Knedler Sp. z o.o.