Finisaż wystawy Ryszarda Litwiniuka i promocja katalogu

baner

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na finisaż wystawy "System Otwarty" Ryszarda Litwiniuka, połączony z promocją katalogu. Spotkanie z Ryszardem Litwiniukiem i Johnem K. Grande odbędzie się 24 lutego (piątek) o godz. 18. Wstęp wolny.

John K. Grande – krytyk sztuki, pisarz, autor wywiadów, poeta. Miał znaczny wkład w kanadyjskie i międzynarodowe kręgi sztuki w ciągu ostatnich 25 lat. Specjalizuje się w sztuce i ekologii, do jego najważniejszych publikacji należą „Balance: Art and Nature”, „Intertwining: Landscape, Technology, Issues, Artists”, Art Nature Dialogues czy „Dialogues in Diversity; Art from Marginal to Mainstream”. Publikował liczne recenzje, eseje katalogowe o artystach i artykuły. które ukazywały się m.in. w Artforum,Vice Versa, Sculpture, Art Papers, British Journal of Photography i wielu innych. Jest współautorem „Judy Garfin: Natural Disguise” czy „NilsUdo: Art with Nature”. Był kuratorem pięciu edycji Festiwalu "Earth Art" w Ontario.

Ryszard Litwiniuk
Urodzony w 1966 roku w Olsztynie. W latach 1986-1992 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1992 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka. W 1994 roku uzyskał stypendium artystyczne Fundacji Pollocka - Krasnera Foundation w USA. Od 1999 roku członek International Nature Art Network. Od drugiej połowy lat 90. mieszkał w Kanadzie, gdzie brał czynny i aktywny udział w życiu artystycznym. Wystawa w elbląskiej galerii jest pierwszą indywidualną wystawą w Polsce po powrocie zza Oceanu i zarazem retrospektywnym spojrzeniem w twórczość Litwiniuka, który swoją przygodę ze sztuką zaczynał od wystawy indywidualnej w Elblągu w 1992 roku. Związki Ryszarda Litwiniuka z Galerią EL to również kuratorska współpraca przy realizacji Sympozjum Truso 97 - „Signs of Duration”, w ramach której na terenie przyległym do odkrytej i badanej przez archeologów wczesnośredniowiecznej osadzie artyści zaproszeni przez Litwiniuka odnieśli się w sposób artystyczny do sukcesów archeologów.
Uczestnik sympozjów i plenerów związanych ze sztuką ziemi w Szwajcarii, Korei Płd, Niemczech, Argentynie, Finlandii, Indiach, na Cyprze, w Polsce i Kanadzie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. w Bułgarii, Francji, Niemczech czy Kanadzie. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. druga nagroda na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Buenos Aires w Argentynie w 2002 roku, pierwsza nagroda na Sympozjum Flur 2001 w Niemczech.