Koncert walentynkowy

zespół

zespół - zespół

Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza wszystkich zakochanych, przede wszystkim w muzyce. W Walentynki, 14 lutego br. w sali koncertowej ZPSM, wystąpi wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną jeden z najciekawszych w Polsce kwartetów smyczkowych, jedyny grający jazz - Atom String Quartet. Zespół ceniony jest za oryginalność, niepowtarzalne brzmienie i energię sceniczną. Muzycy wystąpią pod batutą Krzysztofa Herdzina.

Przed spotkaniem z elbląską publicznością zadaliśmy Atom String Quartet kilka pytań – zapraszamy do lektury:

EOK: Atom String Quartet gościł w Elblągu w 2013 r. Przez ten czas nie ustawaliście w koncertowaniu, nagrywaniu nowych płyt, poszerzaniu listy artystów, z którymi współpracujecie. Gdybyście mogli, wymienić trzy najważniejsze, Waszym zdaniem, wydarzenia lub osiągniecia zespołu ostatnich czterech lat?

ASQ: Ważnym wydarzeniem dla naszego zespołu było wydanie dwupłytowego albumu "AtomSPHERE" we wrześniu 2015 roku, który spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności. Ogromnym przeżyciem dla zespołu była współpraca z wybitnymi muzykami: Branfordem Marsalisem - podczas serii koncertów "BMW Jazz Club" (grudzień 2015), Bobbym McFerrinem podczas -  Fesitwalu "Solidarity of Arts" (sierpień 2013), Leszkiem Możdżerem, z którym wystąpiliśmy w Filharmonii Berlińskiej (maj 2014) - zapis tego koncertu ukazał się nakładem niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT. Duże znaczenie ma dla nas współpraca z Adzikiem Sendeckim, z którym mamy zaszczyt często koncertować - spotkania z tym Artystą są dla nas źródłem nieskończonych inspiracji. Przez ostatnie 4 lata udało nam się także odwiedzić wiele nowych miejsc, koncertowaliśmy min. w Kanadzie, Maroku, Katarze, Kairze, Paryżu, Londynie, Wiedniu.

Koncert poprowadzi Krzysztof Herdzin – nie jest to Wasz pierwszy wspólny projekt. Jak układa się Wasza dotychczasowa współpraca?

Krzysztof Herdzin jest wybitnym polskim pianistą jazzowym, aranżerem i kompozytorem. Jego wszechstronne zainteresowania oraz doskonała znajomość wielu gatunków muzycznych sprawia, że praca z nim jest dla nas zawsze ogromną przyjemnością. Bardzo cieszy nas to muzyczne spotkanie, zwłaszcza, że po raz pierwszy zadyryguje tak wieloma naszymi kompozycjami.

Na liście artystów, którzy najbardziej inspirują Atom String Quartet są...

oprócz wymienionych już: Branforda Marsalisa, Vladyslva `Adzika` Sendeckiego, Bobby`ego McFerrina inspiruje nas także twórczość Turtle Island Quartet ,The Danish String Quartet, a także wybitnego polskiego skrzypka, zmarłego przed 38 laty - Zbigniewa Seiferta.   

Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

Jesteśmy tuż  po nagraniach materiału na naszą najnowszą płytę. Mamy nadzieję, że ukaże się wiosną tego roku. Poza naszą normalną działalnością koncertową, czeka nas w tym roku wiele ciekawych projektów z gośćmi, min. z Dorotą Miśkiewicz (piano.pl), Natalią Kukulską, zespołem Zakopower czy Adzikiem Sendeckim.

Koncert z Elbląską Orkiestrą Kameralną przypada na 14 lutego – Walentynki. Czy obchodzicie Dzień Zakochanych? Jeśli ten dzień ma dla ASQ szczególne znaczenie, czego chcielibyście życzyć elbląskiej publiczności.

Można powiedzieć, że Dzień Zakochanych obchodzimy każdego dnia i tego właśnie chcielibyśmy życzyć elbląskiej publiczności - aby Walentynki trwały przez cały rok!

 

Atom String Quartet, w składzie:
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela
Krzysztof Herdzin -  fortepian/dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie między innymi:
kompozycje Atom String Quartet: Manhattan Island, Iława, Too Late
Krzysztof Herdzin Suita na tematy polskie

14.02.2017 r., Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, godz. 19:00
Bilety: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)


Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Toyota Knedler