„Fałszerze” z Liceum Plastycznego w Szpitalu Wojewódzkim

wystawa

wystawa - wystawa

- Na wystawę w Szpitalu Wojewódzkim postaraliśmy się wybrać takie prace, które ucieszyłyby oczy pacjentów, przykuły ich uwagę – mówi Zbigniew Chrostek, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

Ekspozycja, na którą składają się kopie obrazów mistrzów światowego malarstwa wykonane przez uczniów tegoż liceum, można oglądać w holu za szpitalną Izbą Przyjęć.

- Kopiowanie znanych dzieł sztuki jest nieodłączną częścią nauki w Liceum Plastycznym – wyjaśnia Zbigniew Chrostek. – Taki właśnie obowiązkowy przedmiot mają uczniowie klas II i III Liceów Plastycznych. Kopiowanie to sposób, by młodzież uczyła się spostrzegawczości, dokładności, umiejętności dokładnego odwzorowania na płótnie tego, co się widzi.

Pomysł, by prace uczniów Liceum Plastycznego wyeksponować właśnie w szpitalu, to inicjatywa dyrektor szkoły Krystyny Brinkiewicz.

- Pomyślałam, że nasze obrazy, które były już wystawiane w różnych miejscach, mogłyby teraz przez jakiś czas zagościć w szpitalu, rozweselając jego ściany, powodując, że pacjenci będą mogli choćby na chwilę podążyć myślami gdzie indziej – mówi dyrektorka szkoły.

To druga już odsłona wystawy ph. „Kopie mistrzów światowego malarstwa” w szpitalu wojewódzkim. Wcześniej gościliśmy tu m.in. kopie dzieł van Gogha, Boticelliego czy Chagalla. Tym razem ze szpitalnego holu zerka na nas np. ”Autoportret” Rubensa czy słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

- Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda oryginalna „Dama z gronostajem” – uśmiecha się Zbigniew Chrostek. - Jeśli więc ktokolwiek chciałby porównać obraz naszego ucznia z pierwowzorem, nie będzie miał z tym, oczywiście, problemu. Osobiście uważam – dodaje artysta - że niektóre prace naszych uczniów są naprawdę bardzo udanymi kopiami. Wybraliśmy te najbardziej interesujące.

Ekspozycja składa się z kopii prac słynnych malarzy z różnych epok, od Renesansu, poprzez Barok, Impresjonizm, aż po sztukę współczesną. Mamy nadzieję, że obrazy rzeczywiście cieszyć będą oczy naszych pacjentów, stając się dla nich przyjemna odskocznią od trudów szpitalnej rzeczywistości.

Autorami prezentowanych w szpitalu prac są: Bartosz Alchimowicz, Iwona Charyton, Konrad Dydziński, Magdalena Gawron, Kamil Januszkiewicz, Urszula Kałabun, Adrianna Leszczyńska, Wioletta Orzechowska, Aldona Puchalski i Kinga Ślęzak.

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa

 
--
Anna Kowalska
Rzecznik Prasowy
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
ul. Królewiecka 146
82-300 Elbląg
tel.55 239 57 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.