Koncert karnawałowy - film niemy z muzyką na żywo

baner

baner - baner

Na początek roku Elbląska Orkiestra Kameralna przygotowała niezwykłe wydarzenie artystyczne - projekcję filmu niemego z muzyką na żywo. Kameraliści wraz z solistami, 26 stycznia 2017 r. o godz. 19:00, wystąpią pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka. Na ekranie zaś pojawi się Pola Negri, w filmie „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.

„Mania” to dzieło kina niemego z 1918 roku, z Polą Negri w roli głównej. Przedstawia historię nieszczęśliwej miłości ubogiej pracownicy do utalentowanego kompozytora, wciągniętej w sieć intryg. Film uznany do 2006 r. za bezpowrotnie zaginiony, został odnaleziony i zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową. Stworzenie nowej muzyki do filmu powierzono Jerzemu Maksymiukowi. Pokazy „Mani” wraz koncertami, dyrygowanymi przez Maestro, odbywały się w Polsce oraz europejskich stolicach. W wydarzeniu tym mogli też brać udział w 2011 r. elbląscy melomani.

Jerzy Maksymiuk miał być pianistą, został dyrygentem. Od 13 roku życia również komponuje. Jeden z najwybitniejszych muzyków ostatnich dziesięcioleci.  Sławę zdobył jako szef Polskiej Orkiestry Kameralnej, z którą w latach 70. podbijał świat. Maksymiuk zadziwia nieszablonowymi interpretacjami, łączy emocje z zegarmistrzowską precyzją. Porywa słuchaczy nie tylko samą muzyką, lecz także niebywałym temperamentem i charyzmą na scenie. Posiada unikalny dar komunikacji z publicznością. Często w trakcie koncertów opowiada o muzyce.  Maksymiuk z powodzeniem komponuje muzykę zarówno symfoniczną, jak i filmową.

***
Jerzy Maksymiuk - dyrygent
Jan Krzeszowiec - flet
Jarosław Podsiadlik - klarnet
Anna Rutkowska-Schock - fortepian
Elbląska Orkiestra Kameralna

26.01.2017 r., Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, godz. 19:00
Bilety: 70 zł (normalny), 60 zł (ulgowy)

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Toyota Knedler

 

maksymiuk