Elbląska Orkiestra Kameralna w Kołobrzegu

stanienda

stanienda - stanienda


W ubiegłym roku Elbląska Orkiestra Kameralna przyjęta była burzą oklasków i owacjami na stojąco. Mamy nadzieję, że za sprawą ponownego zaproszenia elbląskich kameralistów do Kołobrzegu, sytuacja powtórzy się jeszcze raz. EOK, 3 grudnia br. o godz. 17.00, wystąpi w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w koncercie „Wieczór Serenad” w ramach cyklu ROMANTYCZNA FILHARMONIA KOŁOBRZEG.

Już po raz drugi elbląscy kameraliści zostali zaproszeni przez Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu  i Stowarzyszenie Fundusz Promocji Talentów w Koszalinie, do udziału w cyklu koncertowym poświęconym muzyce klasycznej.
 
Wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną wystąpi wirtuoz skrzypiec - Jan Stanienda. To legendarny polski koncertmistrz, wybitny kameralista. Studia ukończył na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. Był koncertmistrzem i solistą Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. W 1976 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui. Grał z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Sir Yehudi Menuhin, Maurice Andre, Michala Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Janosz Starker, Barbara Hendricks, Moris Bourge. Jako solista i dyrygent występował we wszystkich krajach europejskich oraz na wszystkich kontynentach. Od 1986 do 2000 r. był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1993-1995 jako dyrektor artystyczny prowadził orkiestrę Leopoldinum. Oprócz koncertów z Sinfonią Varsovią i Polską Orkiestrą Kameralną, koncertował i prowadził wiele zespołów kameralnych i symfonicznych, krajowych i zagranicznych. W latach 1991/92 jako Premier violon solo prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Jan Stanienda ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

Elbląscy kameraliści wraz z Janem Staniendą zaprezentują nastrojowe oblicze serenady. Pierwsza z nich to, powstała w niespełna dwa tygodnie, „Serenada na smyczki E-dur op. 22” Antonina Dvoraka, która pozostaje do dziś jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych kompozytora. Kolejna, to pełna angielskiej elegancji „Serenada e-moll op. 20” Edwarda Elgara. Choć utwór pochodzi z czasów, gdy autor był jeszcze uważany przez słuchaczy i krytyków za prowincjonalnego samouka, to w pełni ukazuje kompozytorski kunszt twórcy. Elbląscy melomani wysłuchają także „Serenady C-dur op. 48” Piotra Czajkowskiego. Należała ona do ulubionych utworów Czajkowskiego. Zamiłowanie kompozytora do swojego utworu widocznie było uzasadnione, gdyż dzieło stało się jednym z popularniejszych w jego dorobku artystycznym.