Uczniowie ZSG zakończyli staż zawodowy we Włoszech

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech - Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech

W miniony weekend 16 uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu zakończyło  miesięczny staż zawodowy w Rimini we Włoszech. 10 techników żywienia oraz 6 hotelarzy pod opieką 2 nauczycielek, p. Barbary Bukowskiej i p. Beaty Lesz odbywało  staż w ramach programu unijnego Erasmus+ pracując w renomowanych włoskich hotelach nadmorskich w recepcjach hotelowych i w kuchniach restauracji hotelowych.

Poza codziennymi obowiązkami stażowymi, w dni wolne od zajęć, uczniowie mieli okazję zwiedzić okolicę i miasto swojego pobytu – Rimini,  a także odbyli wycieczki do San Marino oraz Wenecji, które zachwyciły niezapomnianym urokiem i niepowtarzalnym klimatem włoskich zabytków. Na zakończenie stażu uczniowie wzięli udział w spotkaniu podsumowująco - ewaluacyjnym w siedzibie organizacji przyjmującej - Sistema Turismo.  Stażyści wypełnili dzienniczki stażu, ankietę ewaluacyjną w języku angielskim
oraz otrzymali certyfikaty.


Staż we Włoszech był dla uczniów zarówno wspaniałym doświadczeniem zawodowym i kulturowym, jak i możliwością praktycznej nauki języka oraz próbą samodzielności. Uczniowie mieli możliwość pracyw międzynarodowych zespołach oraz  okazję do poznania włoskiej kuchni, a przede wszystkim do sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce. Natalia Sadowska, uczennica kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych, która jako uczestniczka projektu pracowała w restauracji hotelowej, przyznaje, że obsługa gości w hotelu jestdla niej bardzo ważnym doświadczeniem – zwłaszcza z uwagi na konieczność porozumiewania się w języku obcym – włoskim lub angielskim.

Agnieszka Skierska – uczennica kierunku technik hotelarstwa – pracowała na stanowisku recepcjonistki dokonując rezerwacji usług hotelarskich: „Praca w tym hotelu w dużym stopniu kształtowała i rozwijała moje umiejętności nabyte w szkole” – mówi stażystka.

Pracujący w restauracji hotelowej Łukasz Bodziacki przyznaje, iż mimo wielu obaw przed wyjazdem, teraz odczuwa satysfakcję
z samodzielnego wykonania powierzonych mu zadań.

Zadowoleni uczestnicy projektu zgodnie twierdzą, iż staż we Włoszech był niewątpliwie wspaniałą przygodą, a zdobyte doświadczenie jest bezcenne i z pewnością przyda się w ich przyszłej pracy w branży hotelarskiej  i gastronomicznej. Również pracodawcy byli zadowoleni ze współpracy z naszymi uczniami, co odzwierciedlają wysokie oceny ich pracy, a także fakt, iż już po tygodniu stażyści wykonywali swoje obowiązki samodzielnie, wykazując się wymaganą wiedzą i umiejętnościami. Wielu naszych uczniów otrzymało od zadowolonych z nich pracodawców propozycję pracy stałej lub sezonowej.
                            
Monika Makutonowicz
nauczyciel Zespołu Szkół Gospodarczych

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech - Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech

Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech - Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych zakończyli staż zawodowy we Włoszech