Jak zostać studentem jeszcze w liceum

IILO

IILO - IILO


Rozwijanie pasji i aspiracji w uczniach jest wizytówką II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Świadczy o tym choćby udział jej reprezentantów w licznych konkursach i olimpiadach, a także odnoszone w nich sukcesy. Bogatym ich dorobkiem może się poszczycić Paweł Lefelbajn z II e, który jest wyjątkowym przykładem ucznia utalentowanego, ambitnego i zaangażowanego bez reszty w zagadnienia z dziedziny matematyki i fizyki.

Jego wychowawczyni i opiekunka podczas konkursów matematycznych Ewa Aniszewska podkreśla, że prócz daru i pracowitości Paweł dysponuje też chęcią poznawania wszystkiego, pragnieniem zgłębiania wiedzy. Ta dociekliwość czyni z niego mistrza. 14 czerwca 2016r. Paweł jako laureat Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno- Fizycznego WYGRAJ INDEKS organizowanego przez Politechnikę Gdańską został przyszłym potencjalnym studentem tej uczelni.

Paweł jest uczniem drugiej klasy licealnej. Już teraz ma na swoim koncie wiele zwycięskich tytułów. Został bowiem laureatem Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, gdzie wywalczył pierwsze miejsce w województwie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zdobył również tytuł laureata Konkursu matematycznego zadań otwartych ROZWIĄŻ I TY pod patronatem profesora Henryka Iwańca, zajmując w nim pierwsze miejsce  z wynikiem 30 punktów na 30 możliwych. Zdobywając trzecie miejsce jest także laureatem VIII Konkursu Matematycznego organizowanego przez PWSZ w Elblągu i W-MODN w Elblągu. Paweł brał też udział w olimpiadach przedmiotowych z matematyki i fizyki, a w międzynarodowym konkursie KANGUR MATEMATYCZNY 2016 uzyskał wynik bardzo dobry- jedyny taki wynik w II LO.

- Jak dochodzi się do takich sukcesów?
Paweł Lefelbajn: Trzeba lubić matematykę i fizykę. Mnie bardziej pociąga ta pierwsza, ale chętnie też poświęcam się fizyce, głównie z uwagi na obliczenia matematyczne. Dlatego w szkole prowadzę koło fizyczne dla licealistów, a zamiast lektur literackich wybieram zbiory zadań. Poza tym mam zainteresowania takie jak koledzy- ćwiczę na siłowni i oglądam dobre filmy sensacyjne.

- Dzięki indeksowi PG masz już zaklepane miejsce w Gdańsku. Jakie są Twoje plany na przyszłość?
Paweł: Chyba nie skorzystam z zaproszenia PG. Planuję udział w Konkursie Matematycznym WYGRAJ INDEKS organizowanym przez Politechnikę Warszawską i to właśnie tam chciałbym studiować. We wrześniu rozpoczną się olimpiady przedmiotowe z fizyki i matematyki,  w których chciałbym wziąć udział. Również we wrześniu będę uczestnikiem Kongresu Młodych Matematyków w Warszawie, dokąd pojadę z kilkoma kolegami z naszego województwa. Mam nadzieję usłyszeć tam inspirujące wykłady i poznać ciekawych ludzi.

Osiągnięcia Pawła Lefelbajna zasługują na uznanie i podziw. Gdyby jego zamiar powiódł się w przyszłym roku, czego mu serdecznie życzymy, Paweł zostałby w trzeciej klasie liceum przyszłym studentem dwóch uczelni matematycznych. Dopiero później stałby się maturzystą. Ta niezwykła kolejność  ma miejsce, bo przed ludźmi chętnymi i pracowitymi roztaczają się liczne możliwości, jakie oferują uczelnie wyższe. Zachęcając do udziału w organizowanych przez siebie konkursach skupiają one najzdolniejszych i najlepszych studentów. W ten sposób budują swoją markę. Tymczasem na renomę tych uczelni  pracują szkoły średnie przygotowując absolwentów. Do grona takich szkół, w których edukacja ma wysoką jakość należy niewątpliwie II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu.

Zobacz film z wręczenia nagród: https://www.youtube.com/watch?v=NOgI4OmBs9A
                                
Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO

II LO

IILO - II LO


IILO
IILO - IILO

IILO

IILO - IILO