Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Gotuj lokalnie"

konkurs

konkurs - konkurs


Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu zakwalifikował się do udziału w projekcie edukacyjnym skierowanym do ponadgimnazjalnych szkół o profilu gastronomicznym. Zespół z Elbląga został także laureatem w konkursie towarzyszącym pierwszemu etapowi projektu. „Gotuj Lokalnie” to program promujący tradycyjne polskie produkty żywnościowe oraz możliwości ich najlepszego wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej.

Udział w projekcie zapewniło szkole opracowanie oryginalnego przepisu, którego głównym składnikiem jest antrykot wołowy w towarzystwie produktów regionalnych. Propozycją reprezentantów szkoły z Elbląga – pani Aleksandry Bali i pani Katarzyny Glinieckiej był przepis na antrykot z sosem chlebowym, kwaśną kapustą i puree z borowików w palonym maśle oraz farszynka w maślankowej pianie.

Nauczyciele mają już za sobą pierwszy etap projektu – szkolenie przygotowujące ich do prowadzenia zajęć z uczniami w szkołach. Podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w dniach 5-6 kwietnia 2016 r. w Warszawie, nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę nt. wołowiny i zdobyli umiejętności praktyczne wykorzystania jej w nowoczesnej kuchni polskiej. Dodatkowym atutem zajęć były warsztaty z kuchni molekularnej.

Dużą atrakcją towarzyszącą warsztatom był konkursu kulinarny, w którym nauczyciele mieli możliwość zaprezentowania Jury dania, które zapewniły szkołom udział w projekcie. Zwycięstwo nauczycieli ze szkoły z Elbląga potwierdziło, że danie konkursowe zachwyca nie tylko opisem, ale przede wszystkim smakiem.

Dalsza część realizacji programu zakłada dwumiesięczne zajęcia warsztatowe w szkołach, podczas których nauczyciele będą odkrywać produkty regionalne i uczyć się praktycznie wykorzystywać je w kreowaniu nowych potraw. Finałem działań projektowych jest konkurs kulinarny dla uczniów. Zadaniem konkursowym jest opracowanie przepisu na danie główne, którego głównym składnikiem jest wołowina oraz min. dwa produkty regionalne. Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybierze 10 najlepszych propozycji, których autorzy zostaną zaproszeni na finał konkursu. Nagrodą w konkursie dla uczniów jest kurs kulinarny
w Akademii Marcina Budynka.

Udział naszej szkoły w projekcie to duża szansa na rozwój dla nas i naszych podopiecznych – mówi pani Katarzyna – Najważniejsze jest to, że będziemy mogli prowadzić dla nich dodatkowe zajęcia, a chętnych uczniów jest naprawdę sporo! Dzięki pomocy finansowej z Funduszu, będziemy mogli uczyć ich gotować na nowych produktach. Dotychczas nie mogliśmy sobie pozwolić na korzystanie z takich surowców jak mięso wołowe, ponieważ zwyczajnie naszej szkoły nie było na to stać. Teraz mamy taką szansę, a to na pewno wpłynie pozytywnie na umiejętności kulinarne naszych uczniów.

Projekt „Gotuj Lokalnie” jest inicjatywą Fundacji „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej”. Parterem projektu jest Akademia Kulinarna Marcina Budynka, a Fundacja Szefów Kuchni objęła wsparciem merytorycznym. Projekt promuje regionalne, tradycyjne produkty. Jego głównym celem jest wspomaganie szkół gastronomicznych w przekazywaniu wiedzy na temat optymalnego wykorzystywania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej przy jednoczesnym zastosowaniu krótkich łańcuchów dostaw. Udział w programie daje młodym adeptom sztuki kulinarnej także możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej oraz podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Uczestnicy mają także szansę sprawdzenia swoich umiejętności podczas udziału w ogólnopolskich konkursach kulinarnych.

„Gotuj lokalnie" to:
•    zajęcia praktyczne i teoretyczne w szkołach i podczas dodatkowych warsztatów,
•    współpraca z doświadczonymi i znanymi kucharzami,
•    konkursy z atrakcyjnymi nagrodami towarzyszące projektowi.

***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

logodanie

logo

logo - logo

konkurs

konkurs

konkurs - konkurs