Podzielili się dobrem

schronisko

schronisko - schronisko


Zachęcamy do zapoznania z dwiema przedsięwzięciami realizowanymi w Gimnazjum nr 7 w ramach akcji "Podzie się dobrem".WOLONTARIAT W ELBLĄSKIM SCHRONISKU DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT


Rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji „Podziel się dobrem”. Jest to szereg działań mających na celu rozwijanie zachowań prospołecznych poprzez bezinteresowne dzielenie się z innymi posiadanym czasem, zdolnościami, uśmiechem, a czasami po prostu sobą. W ubiegłym roku rozdawaliśmy „pozytywne myśli”, „choinki za uśmiech”, prowadziliśmy „różane warsztaty” i rozpoczęliśmy współpracę z Elbląskim Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt – malowaliśmy domki dla kotów, zebraliśmy kilka worków  plastikowych nakrętek, przekazaliśmy koce i karmy dla zwierząt, uczestniczyliśmy w spacerach z podopiecznymi schroniska.
A w związku z niegasnącym entuzjazmem uczniów, którzy uczestniczą w organizowanych przedsięwzięciach w obecnym roku szkolnym koncentrujemy się na współpracy w Elbląskim Schronisku.

 

Osobiście jestem niemal wzruszona zaangażowaniem wolontariuszy, ponieważ już prawie straciłam nadzieję, że uda mi się trafić z jakąkolwiek propozycją, która będzie cieszyła się właśnie zaangażowaniem ze strony uczniów. A tymczasem z tygodnia na tydzień jestem coraz bardziej zaskakiwana: przychodzą, dopytują, jadą, marzną, dają się pobrudzić, biegają, pocą się, przynoszą smakołyki dla podopiecznych, w każdym z nich potrafią  dostrzec najcudowniejsze zwierzę na świecie.... Mało tego, poprawiają oceny i frekwencję. I to nie wszystko: Z WŁASNEJ INICJATYWY wymyślają projekt, który ma na celu zachęcenie innych do działania na rzecz zwierząt poprzez "wirtualną adopcję". Poświęcają swój wolny czas i domagają się częstszych wyjazdów. A taki wyjazd zajmuje  3 godziny czasu, który można poświęcić na leżenie do góry brzuchem, granie na komputerze, śledzenie najnowszych postów na FB! A oni co robią? Dają się porwać szalonym biegom za psem, dla którego czasem jest to jedyny spacer w ciągu miesiąca czy dwóch...po błocie, mokrych liściach i poprzewracanych gałęziach.  Trudno powstrzymać uśmiech, kiedy z wypiekami na twarzach przyznają, że na w-fie takiemu wyciskowi by się nie poddali. Poza tym mają niesamowity instynkt, kiedy przytrzymać, kiedy przytulić, kiedy pochwalić i każdy staje się wyjątkowy i najlepszy i dzielą się tym co mają, dzielą się dobrem i widać jak to dobro się w nich mnoży. Podopieczni często dają wyraz swojej radości i wdzięczności pozostawiając odciski ubłoconych łap na odzieży swoich oddanych przyjaciół.

A jak wyglądają statystyki? Deklarację złożyło 40 osób, 30 wzięło udział i spróbowało swoich sił, obecnie 8 osób jeździ regularnie ok. 4 wymiennie.  Od września odbyliśmy 27 spacerów (po dwa prawie przy każdym wyjeździe) i dzięki wyjątkowej pomocy pani Joli Piotrowskiej - wolontariuszki, która niemal każdego psa zna po oczach i po imieniu, pani Joli Chmelewskiej, która nieustannie nas dopinguje i pomaga oraz pani Moniki Karpińskiej, która dba o nasze bezpieczeństwo, przy każdym wyjeździe udaje nam się wyprowadzać od 18 do 28 psów. Ale psów jest ok.250... i nie zawsze znajdzie się grupa wolontariuszy w jednym czasie, aby wyprowadzić boks 6-8 psów, bo psy wychodzą boksami i niektóre pewnie za rzadko. Dlatego chcielibyśmy zachęcić inne szkoły, szczególnie 3 klasy gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne do organizowania grup i regularnych wyjazdów, my jeździmy w czwartki.
Co prawda czasami mamy wątpliwości kto kogo wyprowadza na spacer i w zdumienie wprowadza nas prędkość z jaką można przemierzać zarośnięte leśne ścieżki, ale jedno jest pewne: satysfakcja gwarantowana, bo dla każdego obdarowanego naszym czasem zwierzaka stajemy się kimś wyjątkowym i jest to czas, w którym wszystko inne przestaje mieć znaczenie.
Dziękujemy pani Joli Piotrowskiej za uszycie smyczy dla naszej grupy, a także grupie sympatyków za pokrycie kosztów materiałów.
Dziękujemy kierownictwu Schroniska za prezent Mikołajkowy w postaci koszulek „Pomagam Zwierzętom”, które z dumą nosimy i chwalimy się innym.
    
psycholog
Lucyna Romańczyk

 

akcja - choinka

akcja - choinka - akcja - choinka

PODZIEL SIĘ DOBREM – CHOINKI ZA UŚMIECH – GIMNAZJUM 7

„Choinki za uśmiech” to kolejna akcja zainicjowana przez uczniów Gimnazjum 7. Jest przedsięwzięcie mające na celu propagowanie pozytywnych postaw, przełamywania barier w relacjach między ludźmi, bezinteresownego dzielenia się  z innymi własnym czasem, chęciami, pozytywnymi emocjami, umiejętnościami, po prostu sobą . W ubiegłym roku uczniowie po wyprodukowaniu ok. 300 kartek   świątecznych i choinek z papieru wyruszyli w okolice  szkoły, aby podzielić się nimi z mieszkańcami Elbląga. Nasza akcja budziła wiele emocji, nie tylko radość, ale również zaskoczenie związane z bezinteresownością naszej akcji. Wówczas wymyśliliśmy hasło „choinka za uśmiech” - że nie za darmo tylko, że trzeba się uśmiechnąć i uśmiech przekazać kolejnej napotkanej osobie. Było to dla nas bardzo miłe doświadczenie, w związku z tym postanowiliśmy podzielić się nim z uczniami szkół podstawowych. W dniach 01-09.12.2015 przeprowadziliśmy warsztaty w SP 4, 14 i 16. Opowiedzieliśmy uczniom o celu i przebiegu naszej akcji i nauczyliśmy ich robienia choinek. Uczniowie SP 4 podzielili się choinkami z bliskimi, uczniowie SP 16 postanowili obdarować choinkami odwiedzające ich przedszkolaki, natomiast uczniowie SP 4 zgodzili się wyjść z nami do mieszkańców. Dyrekcja SP 4 zaprosiła do udziału w akcji SP 4 Straż Miejską. 16.12.15 po pięknym koncercie, który się odbył w Zespole Szkół Muzycznych wyruszyliśmy naprzeciw mieszkańcom, aby podzielić się z nimi naszą radością i choinkami. Odwiedziliśmy również pracowników Urzędu Miasta, którzy nas bardzo miło przyjęli i dzielili się uśmiechami z kolejnymi osobami. Akcja bardzo się spodobała naszym młodszym kolegom, mieli okazję się przekonać jak dzielenie się z innymi pomnaża pozytywne emocje. Okazało się, że bardzo szybko przygotowane przez nas choinki zostały rozdane, więc może w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej. Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej akcji.

Lucyna Romańczyk
psycholog Gimnazjum 7