Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk?

Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk?

Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk? - Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk?

Michał Kornacki, uczeń klasy matematycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu zaskoczył pierwszą i jednocześnie debiutancką nagrodą w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Niech żyje Rock n’roll”, który odbył się jesienią 2015r. pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopot Jacka Karnowskiego.

Właśnie Michałowi Kornackiemu przypadły laury w kategorii „ponadgimnazjalne”. Michał jest aktywnym uczestnikiem zajęć plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. Gala wręczenia nagród laureatom w tym konkursie odbyła się w Sopocie 23.11.2015r.
- Jak długo zajmujesz się malowaniem?

Michał Kornacki: Moja przygoda z malowaniem zaczęła się od początku 2015 roku, gdy po raz pierwszy poszedłem do pracowni plastycznej prowadzonej przez panią Katarzynę Smeji-Skulimowską w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu przy ulicy Warszawskiej 51. W pracowni oprócz malarstwa, próbuję również innych technik plastycznych m.in. rysowania piórkiem, pastelami i oczywiście ołówkiem. Lubię się tym zajmować. Głównym powodem uczestniczenia w tych zajęciach był zamiar doskonalenia umiejętności rysowania ołówkiem. Jednak tak bardzo spodobały mi się prace malarskie, że postanowiłem wypróbować swoich umiejętności w tej technice.

- Kiedy poświęcasz się swojej pasji?

Michał Kornacki: Swojej pasji poświęcam się przeważnie podczas zajęć w MDK, zazwyczaj trzy-cztery razy w tygodniu. Od razu po lekcjach w szkole idę do pracowni i tworzę. Zajęcia trwają od godziny 15 do 18. Jednakże, gdy mam więcej wolnego od zajęć w szkole czasu, tzn. w okresie różnych świąt, ferii, wakacji, maluję również w domu.

- Kogo przedstawia namalowany przez Ciebie konkursowy portret i czemu wybrałeś tą postać?

Michał Kornacki: Temat rock and rolla został narzucony w konkursie przez Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie. Namalowany przeze mnie obraz przedstawia portret Tadeusza Nalepy, muzyka, założyciela grupy Breakout. Jednym z najpopularniejszych jego występów było zawsze wykonanie piosenki „Kiedy byłem małym chłopcem”. Wybrałem ten portret, tzn. czarno-białe zdjęcie, ponieważ urzekła mnie prostota i wzrok wokalisty. Chciałem przekształcić to czarno-białe zdjęcie w kolorowy portret, oddający ducha tamtych czasów.

- Jaką rolę w Twoim przyszłym życiu będzie odgrywało malarstwo?

Michał Kornacki: Moim planem na przyszłość jest zawód architekta, założenie własnego biura projektowego i oczywiście tworzenie wspaniałych projektów. Przyszłość również wiążę z plastyką, głównie z malarstwem. Jest to zajęcie, podczas którego odpoczywam, czerpię radość i satysfakcję. Uwielbiam również podróżować. Bardzo podoba mi się wschodnia Europa. Uważam, że jest tam jeszcze wiele ciekawych, nieodkrytych zakątków, które może kiedyś zobaczę i namaluję…..

- Jakim uczniem jest Michał? To niezwykłe, że uczeń klasy matematycznej ma takie wyjątkowe poczucie estetyki…

Ewa Aniszewska, wychowawczyni Michała: Michał jest bardzo dobrym uczniem. Ma dużą wrażliwość w stosunku do otaczającego go świata. Ma unikalne poczucie estetyki jak na matematyka przystało. Na wszystkich szkolnych wycieczkach zachwyca się tym, czego inni nie widzą, np. architekturą, różnymi budynkami, naturą, otoczeniem… Poza tym pełni funkcję gospodarza klasy i cieszy się wielkim zaufaniem moim i kolegów. Jest bardzo odpowiedzialny i cechuje go wysoka kultura osobista.
 
Niedawno obchodzony w II LO Dzień z pasją pokazał jak wielu jest w tej szkole pasjonatów. Michał Kornacki z II e LO swoim nietypowym hobby wpisuje się na listę osób wyjątkowych, którzy na swoją pasję potrafią znaleźć czas mimo obowiązków szkolnych i domowych, którzy  szukają relaksu w czymś oryginalnym i zatracając się w tym, znajdują satysfakcję. Wtedy kiedy dochodzą do działań sukcesy w postaci nagród, a nauka nie traci na tym, należy podziwiać hart ducha i optymizm działających. Michał Kornacki bez wątpienia jest jedną z takich osób.

Z gratulacjami i życzeniami dalszych sukcesów!

   Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk?

Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk? - Michał Kornacki z II LO: malarz czy matematyk?
                     
Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO