Szkoła - miejsce prozdrowotnych postaw

konferencja

konferencja - konferencja
Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie. W spotkaniu wziął udział Jacek Boruszka wiceprezydent Elbląga.

Władze regionu reprezentowała Grażyna Kluge wicewojewoda warmińsko-mazurska oraz Jacek Protas wicemarszałek województwa.

List do uczestników konferencji, odczytany przez wiceprezydenta Boruszkę, skierował Witold Wróblewski prezydent Elbląga - Czujemy się wyróżnieni będąc organizatorami konferencji. Dziękujemy, że doceniono nasze działania związane z edukacją prozdrowotną, z organizacją przedsięwzięć promujących zdrowy styl życia, promujących sport. W ostatnim czasie wiele się wydarzyło: otworzyliśmy Centrum Rekreacji Wodnej, które już jest oblegane przez młodzież, w naszym mieście odbył się Puchar Europy Nordic Walking mocno wspierany przez elbląski klub Włóczy-kije, wcześniej odbył się międzynarodowy Bieg Piekarczyka, w którym uczestniczyło kilkuset elblążan. Ostatnio też 23–letni elblążanin Sebastian Karaś przepłynął kanał La Manche wpław, pobijając nowy rekord Polski. Takie działania i takie postawy nie byłyby możliwe bez wcześniejszej edukacji. Dlatego z dumą przyjęliśmy informację, że już 15 elbląskich placówek posiada certyfikaty szkół promujących zdrowie. Ta otwartość na zmiany, aktywne i twórcze zaangażowanie się w edukację prozdrowotną, entuzjazm w podejmowaniu działań i kreatywność -to niewątpliwie zasługa   nauczycieli, którzy zainspirowali młodzież i zachęcili do działania. Za to chciałbym szczególnie podziękować zgromadzonym tu nauczycielom. Gratuluję też wszystkim placówkom, które dziś odbiorą certyfikat Szkoły promującej zdrowie - mówił Jacek Boruszka

W trakcie konferencji swoje artystyczne dokonania prezentowała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu oraz zespół muzyczny „Jagiellończyk” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Zebrani wysłuchali również wykładów „Aktywność ruchowa na receptę od lekarza i psychologa” Emilii Piskorz-Jary, „Cukrzyca, choroby metaboliczne i niedobory witaminy C3 w chorobach nowotworowych”, który wygłosiła lekarz Bożena Falkowska-Gilska oraz „Szkoła Promująca Zdrowie” przedstawiony przez Panią Valentinę Todorovską-Sokołowską, Krajową Koordynator Projektu Szkół Promujących Zdrowie z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.

W trakcie konferencji wręczono też certyfikaty „Szkoła Promująca Zdrowie”, przyznane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, otrzymało je 15 placówek, w tym trzy elbląskie jednostki (Bursa Szkolna r 4, Przedszkole nr 13 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2).  W holu Ratusza prezentowana była natomiast działalność szkół promujących zdrowie.

konferencja

konferencja - konferencja

konferencja

konferencja - konferencja

konferencja

konferencja - konferencja

konferencja

konferencja - konferencja

konferencja

konferencja - konferencja