Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii9 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się konferencja "Odnawialne źródła energii - technologie, innowacje". Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu.

 W tym dniu oprócz konferencji odbył się też pokaz prac plastycznych. Swoje prace wystawili laureaci konkursu "Zielona energia dla Żuław".

Na konferencji poruszano tematy odnawialnych źródeł energii (OZE) związanych z naszym regionem i codziennym życiem, m.in.:
- dlaczego warto inwestować w "zieloną energię",
- w jakim kierunku będzie się rozwijać OZE,
- jakie są jego wady i zalety,
- jak oszczędzać energię elektryczną.

Wśród prelegentów znalazły się osoby mające praktyczny kontakt z OZE:
- Marzena Wilamowska-Korsak - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
- Joanna Nahorska-Szychowska - firma Viessmann,
- Cezary Remiszewski - firma Fakro,
- Andrzej Nitka - Starostwo Elbląskie.

konferencja
konferencja
konf.
konf.
konf.

Głos zabrał również wójt gminy Kurzętnik Pan Wojciech Dereszewski. Przedstawił on informację na temat działań związanych z OZE na terenie gminy. Zaprezentował również mobilną platformę edukacyjną z Odnawialnych Źródeł Energii, która wzbudziła duże zainteresowanie uczestników konferencji.

Przed salą konferencyjną można było podziwiać prace plastyczne laureatów konkursu "Zielona energia dla Żuław". Celem konkursu była popularyzacja odnawialnych źródeł energii oraz zwrócenie uwagi na rolę, jaką powinna odgrywać energia oparta na odnawialnych źródłach, a także rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu. Udział w konkursie wzięły elbląskie placówki oświatowe.

Zwycięzcom konkursu nagrody i dyplomy uznania wręczyła Dorota Bajor, Dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Na podium stanęli:
• (kategoria: przedszkole) Vanesa Wrzesińska - Przedszkole nr 11,
• (kategoria: szkoła podstawowa) Paweł Cholewa - SP nr 11,
• (kategoria: gimnazjum) Milena Mańko - Gimnazjum nr 7,
• wyróżnienie otrzymała Aleksandra Węsiora z Gimnazjum nr 10.

Celem konferencji było przybliżenie technologii i innowacji w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz wzbudzenie jeszcze większej motywacji do ochrony środowiska naturalnego m.in. poprzez zastosowanie w życiu codziennym alternatywnych źródeł energii. To od decyzji podejmowanych przez każdego z nas zależy stan środowiska, w którym żyjemy.

Honorowym patronatem wydarzenie objął Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.


Jerzy Pędzisz – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSIŚiU