Szkoła Odkrywców Talentów

 Szkoła Odkrywców Talentów

Szkoła Odkrywców Talentów - Szkoła Odkrywców Talentów
"Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka. Sztuką jest, aby wydobyć go z ukrycia". Ta maksyma Krzysztofa R. Jaśkiewicza od lat obowiązuje w Gimnazjum nr 7 w Elblągu. Placówka od kilku lat jest posiadaczem certyfikatu „Szkoły Odkrywców Talentów”, a wspieranie uzdolnień oraz rozwój zainteresowań uczniów stanowi priorytet w pracy zespołu nauczycieli.

Szkoła oferuje swoim uczniom bardzo bogaty wachlarz zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności. Gimnazjaliści mogą pogłębiać nie tylko zainteresowania naukowe, ale również pasje plastyczne, wokalne, dziennikarskie czy aktorskie. Aby zapewnić najwyższy poziom przygotowania uczniów, Gimnazjum nr 7 od lat współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim (uczestnictwo m. in. w warsztatach „O tolerancji w kampaniach społecznych”, w zajęciach w Radiu MORS „Wystąpienia publiczne i praca z mikrofonem w studio radiowym”), organizuje spotkania z profesjonalistami (cykl warsztatów teatralnych poprowadził Adam Pater, aktor filmowy i teatralny znany m.in. z seriali „Kryminalni”, „Prawo Agaty”, „Na dobre i na złe”, „Bezmiar sprawiedliwości”), zaprasza na zajęcia lekcyjne znane i utytułowane teatry (udział w projekcie „Teatr w klasie” realizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie) czy realizuje happeningowe projekty promujące czytelnictwo (uczestnictwo w akcji „Lektury za mury”).

Dzięki tak ukierunkowanej pracy uczniowie odnoszą znaczące sukcesy w różnych konkursach i przeglądach artystycznych. W tym roku szkoła może poszczycić się m. in. wieloma laureatami i finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych czy sukcesami grupy teatralnej „Siódemeczka”, która stawała na podium podczas przeglądów grup artystycznych różnych szczebli - miejskich, powiatowych czy wojewódzkich (m. in. wygrane w „Sztuce dialogu” w 2014 i 2015 roku – organizator MDK w Elblągu).

Ponadto Gimnazjum nr 7 cyklicznie organizuje konkursy, które stwarzają kolejną szansę nie tylko do zaprezentowania swoich uzdolnień, ale również dzielenia się swoimi zainteresowaniami oraz szukania dla siebie inspiracji: Powiatowy Konkurs Literacko-Plastyczny „Komiksada”, Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek czy Regionalny Konkurs Recytatorski „Maska”.

Warto nadmienić, że podejmowane przedsięwzięcia z uwagi na swoją wieloaspektowość, adresowane są do wszystkich uczniów i każdy z nich, na miarę swoich możliwości, może starać się być lepszy, nie tylko od innych, ale przede wszystkim od samego siebie.

Radosław Dmowski
Opiekun Grupy Teatralnej „Siódemeczka”