Najlepsi w Polsce kucharze z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu

 Najlepsi w Polsce kucharze z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu

Najlepsi w Polsce kucharze z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu - Najlepsi w Polsce kucharze z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu
W dniach 18-20 maja w Wasilkowie koło Białegostoku odbyła się XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy 2015 – kucharz” organizowanego corocznie przez Komendę Główną OHP. Konkurs został zorganizowany dla uczniów klas trzecich z zasadniczej szkoły zawodowej w celu sprawdzenia poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych zdobytych w ciągu trzech lat nauki w szkołach zawodowych, bądź u rzemieślników.

W konkursie udział wzięło trzydziestu dwóch uczniów z szesnastu województw kraju, którzy w dniu 20.04.2015 przeszli przez eliminacje wojewódzkie i zajęli tam pierwsze miejsce. W obu etapach, zarówno wojewódzkim, jak i ogólnopolskim, konkurs przebiegał w dwóch formach: praktycznej i teoretycznej.

W części praktycznej uczniowie pracowali w zespołach dwu osobowych i mieli za zadanie przygotowanie pełnego zestawu obiadowego w przeciągu półtorej godziny.

W etapie ogólnopolskim była to: zupa krem z białych warzyw doprawiana oliwą truflową z redukcją balsamiczną, polędwica wieprzowa marynowana w tymianku i czosnku, zawijana w boczku wędzonym, kładziona na pieczonych warzywach, w sosie pieprzowym z ziemniakami puree z gałką muszkatołową. Podczas oceny tej części konkursu jurorzy oceniali nie tylko efekt końcowy - posiłek, ale i pracę zespołową, higienę pracy i osobistą, znajomość sprzętu i receptur, przestrzeganie zasad bhp oraz sposób wykończenia i podania obiadu.

W części drugiej – teoretycznej uczniowie rozwiązywali indywidualnie testy przygotowane na wzór arkuszy egzaminacyjnych potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

Wyniki z części praktycznej i indywidualne osiągnięcia z części teoretycznej były sumowane i stanowiły o końcowym miejscu zespołu.

Najlepszymi kucharzami XII edycji ogólnopolskiego konkursu zostały: Dominika Andrzejewska i Agata Karaś z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu reprezentujące województwo warmińsko – mazurskie.

Uczennice do konkursu przystąpiły bez specjalnego przygotowywania; realizowały jedynie zaplanowane w szkole działania związane z nauką podstawy programowej w zawodzie.

Obie w bieżącym roku szkolnym wzięły udział w stażu zawodowym w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+. Swoją przyszłość wiążą z pracą w wyuczonym zawodzie, ale chciałyby pracować w Polsce i kontynuować naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.

Uzyskany wynik na pewno ułatwi im znalezienie pracy i realizację planów.