NAZYWAM SIĘ MILIARD w Gimnazjum nr 6

logo
Walentynki to święto ku chwale miłości, święto ludzi obdarzających innych tym uczuciem. Gimnazjum nr 6 w Elblągu realizujące projekt Szkoły Równego Traktowania postanowiło w tym dniu, włączając się w kampanię ogólnoświatową , nagłośnić w swoim środowisku problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku.

 

taniecNAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING POLAND

POWSTAŃ | PRZEMÓW | TAŃCZ! PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET...

...to akcja , która podejmowana jest na całym świecie już trzeci rok.

Bez względu na kontynent, państwo, miasto jej wspólnym mianownikiem jest taniec, bo tańcząc rządzimy swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala pozytywną energię, uśmiech, jednoczy.

Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. W bieżącym roku na oficjalnej stronie akcji swój akces zgłosiło 47. polskich miast .

14 lutego 2015 roku na całym świecie tańcem zwróciliśmy uwagę na problem przemocy wobec dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi , w których życiu przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności.

Do szkoły na godzinę 17.00 zgłosiło się ok. 60 osób . Nasze działanie wparli uczniowie ze swoim rodzeństwem, nauczyciele z rodzinami, pracownicy szkoły. Uczestnikami byli również rodzice uczniów i przedstawiciel Departamentu Edukacji. W przedsięwzięciu prócz dziewcząt i kobiet wzięli udział chłopcy i mężczyźni , by po krótkim edukacyjnym wstępie wszyscy razem  tańcem do utworu /hymnu Teny Clark pt. PRZERWIJMY ŁAŃCUCH zaakcentować  problem przemocy wobec kobiet i w taki sposób solidaryzując się  protestować przeciwko dyskryminacji i gwałceniu ich praw.

Wg organizatorów akcja była bardzo udana z uwagi na frekwencję, doniosłość tematu jak i walor społeczny, który powiązany z edukacją ma na celu wyzwalanie właściwych postaw wobec drugiego człowieka.

Koordynator OBR 2015 w Gimnazjum nr 6

Anna Miazga