Licealista z II LO będzie reprezentował Polskę

uczeń

uczeń - uczeń

Rozszyfrował język boko i przeanalizował drzewo genealogiczne rodziny z ekwadorskiego Puerto Bolivar. Dzięki temu wygrał i będzie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Taki duży sukces osiągnął Jan Karpiński - trzecioklasista z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

- Czysto matematyczne zdolności nie są tu w zasadzie potrzebne. Raczej chodzi o takie analityczne myślenie, logiczne, które jest często wykorzystywane w matematyce. Najtrudniejsze zadanie na finale we Wrocławiu okazało się te, w których trzeba było dopasować słowa z danego języka ( bardzo egzotycznego) do słów w języku polskim, ponieważ słowa często w różnych dość nietypowych językach są tworzone przez skojarzenia. Na przykład słowo „biały” jest skojarzone ze słowem „oko” i będzie oznaczało ślepego – opowiadał po finale Janek.

Licealista ma doskonałą zdolność: fotograficzną pamięć. Taka umiejętność bardzo przydaje się nie tylko na konkursach i olimpiadach.

- Jan jest bardzo skromny, cichy ale świetnie wychowany młody człowiek, a w zasadzie to już super facet – przyznaje nauczycielka matematyki Magdalena Adryjanek, która dodaje, że Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest bardzo trudnym konkursem.

- Do tej pory żaden uczeń II LO nie osiągnął takiego sukcesu – dodaje matematyczka.

Finał Olimpiady Lingwistyki Matematycznej odbędzie się pod koniec  lipca tego roku na brytyjskiej wyspie Man. Polskę będą reprezentować dwie 4 osobowe drużyny.

Oprócz nagród rzeczowych Jan już wygrał indeks na kierunki matematyczno – informatyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Warszawskim.

II LO w Elblągu
Foto : arch. 2lo