Erasmusowki Project w SP 12 „Jestem bohaterem mojego życia” dobiega końca

z wizytą

z wizytą - z wizytą

Pod koniec lutego w Hiszpanii w Moja Olerdola (pobliże Barcelony) w Escola Circell odbyła się kolejna wizyta młodzieży z SP 12 w Elblągu i ze szkół partnerskich z Cypru oraz Włoch w ramach międzynarodowego projektu „I am my life hero”(Jestem bohaterem mojego życia). Tym razem tematem wiodącym spotkania była praca w zespole. Współpraca między szkołami trwa już drugi rok i powoli zbliża się do końca.

Żeby zrozumieć sens pracy w grupie, dzielenie się poglądami i doświadczeniami uczniowie stawiali czoła najrozmaitszym wyzwaniom. W Domu Kultury w Moja Olerdola układali puzle obrazujące logo projektu, a także śpiewali znane angielskie piosenki. W studio radiowym szkoły gospodarzy Escola Circell wystąpili w audycji mówiąc o zaletach pracy zespołowej w każdej ze szkół partnerskich. Opisywali też lokalne przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska.

Audycja dostępna poniżej:



Wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich była wizyta w Barcelonie i podziwianie zespołowej pracy realizującej wizję i osiągnięcia światowej sławy architekta Antonio Gaudiego.

Mateusz Paradowski (opiekun grupy): Podążając za przewodnikiem spacerowaliśmy pięknymi ulicami Barcelony. Podziwialiśmy wspaniałą architekturę autorstwa Gaudiego- wybitnej jednostki, która zapisała się w światowym dziedzictwie architektury. To praca zespołowa, choć niedokończona -Bazylika Sagrada Familia. Wisienką na torcie był zaprojektowany przez Gaudiego niezwykły Park Guell.

Za kolejną atrakcję dla młodzieży należy uznać zwiedzanie muzeum najsławniejszego katalońskiego muzyka Pablo Casals. Nie da się też zapomnieć o koncercie w centrum kultury Temporada. Był to doskonały przykład pracy zespołowej społeczności szkolnej. A jeśli dodać do tego widoki śródziemnomorskiego wybrzeża i wspólną kąpiel w morzu? ….

Wszystko to sprzyjało wyjątkowej integracji młodzieży, co zaowocowało budową human tower (wieży z ludzi) podczas wizyty w Museum Castellers de Vilafranca. Ponadto rozpoczynający się karnawał był okazją do wspólnego świętowania i pracy zespołowej.

Małgorzata Ściślak (opiekun grupy, współkoordynator projektu): Uczniowie przygotowali występ taneczny, który został zaprezentowany lokalnej społeczności, a na jego zakończenie wszyscy delektowali się hiszpańskimi przysmakami. My częstowaliśmy elbląskimi krówkami, które podbiły hiszpańskie podniebienia.

Zadanie „Team Hero Week” (tydzień bohatera zespołu) zostało zakończone pracą nad mapą Europy, nad pojęciem „drużyna” i opisaniem tego w językach partnerskich szkół.

Monika Sołtysiak (koordynator projektu): Wspólne zwiedzanie Hiszpanii umożliwiło uczniom nie tylko poznanie jej niezwykłej kultury i architektury, ćwiczenie znajomości języka anielskiego, ale także pozwoliło im na zawiązanie przyjaźni międzynarodowych. Dzięki zaangażowaniu w różnorodne działania uczniowie wzmocnili umiejętności pracy w drużynie.

Paulina, klasa 6a: Jestem zachwycona wizytą w Hiszpanii. To piękny, słoneczny kraj. Zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych miejsc i nawiązaliśmy wspaniałe kontakty z kolegami z innych krajów, mogąc przy tym rozmawiać po angielsku. To wspomnienia na zawsze.

Wzruszające pożegnanie, jakie okazali hiszpańscy uczniowie i ich opiekunowie świadczy nie tylko o dobrej współpracy szkół, cudownych przyjaźniach, jakie się w jej trakcie nawiązały, ale także o tym, że wspólne międzynarodowe działania mają sens. To dowód na to, że zespoły może łączyć jeden język i że mimo różnych kultur i tradycji można rozwijać wspólne zainteresowania i rozwiązywać zadania pracując w grupach, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe. Czekamy na kolejne spotkanie partnerskie, które odbędzie się w elbląskiej SP12 już w maju. Szkoda tylko, że ten projekt dobiega właśnie końca. Liczymy na następne….

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy SP 12

z wizytą

z wizytą - z wizytą

z wizytą

z wizytą - z wizytą

z wizytą

z wizytą - z wizytą