„Książki nad książkami” w I LO w Elblągu

z książką

z książką - z książką

Jaką książkę zabrać ze sobą na bezludną wyspę? Jaką książkę ocalić z pożaru? Przed takim wyzwaniem stanęli uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie popularyzacji czytelnictwa „Książki nad książkami” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu.

15 listopada br. odbyła się w szkolnej auli uroczystość pod hasłem „Książki nad książkami”. Spotkanie zorganizowane przez panią Adriannę Adamek-Świechowską w gronie klas 1 c, 1g i 1k służyło wymianie myśli na temat roli książek w naszym życiu. Było okazją do zapoznania się z ofertą biblioteczną szkolnej biblioteki, zwłaszcza z jej nowościami. Była to sposobność do podzielenia się uwagami na temat książek, które warto przeczytać, do uświadomienia sobie znaczenia pasji czytelniczej.

Uroczystość prowadzili: Miłosz Tokarski (1c) i Daniel Komosiński (1c), a ochotnicy z klas 1g i 1c zaprezentowali wybrane przez siebie książki beletrystyczne, które skłoniły ich do refleksji, wywarły duże wrażenie, zapadły w pamięci, stały się cenną wartością. Fotoreportaż z uroczystości zrealizował Adrian Popielarczyk (1c).

Chętni uczniowie zaprezentowali też pozycje książkowe, które niedawno trafiły do biblioteki jako dar naszego absolwenta z roku 1956, pisarza i poety, Kazimierza Kaza Ostaszewicza. Twórca od lat obdarowuje szkolną bibliotekę I LO swoimi książkami, a ostatnio przesłał kilka egzemplarzy swoich nowych publikacji: „Dobrze jest mieć i kochać psa”, „A działo się w Elblągu…”, „Dokończyć jedenastego września 2001”.  Autor ma szczególny sentyment do „swojej szkoły”. Kiedy w czerwcu 1946 r. powrócił do Polski z Syberii i zamieszkał w Elblągu, to w jej murach zaczął edukację – najpierw w szkole podstawowej, następnie w liceum. Jedna z przesłanych książek – „A działo się w Elblągu…” dotyczy tego właśnie okresu, jest pamiętnikiem z lat szkolnych, które upłynęły w budynku przy Pocztowej 2.

Jowita Lędzińska (1g), Aleksandra Kłos (1c)  i Patrycja Wilemska (1c) przedstawiły przeczytane przez siebie pozycje z bogatego dorobku tego autora. Podzieliły się spostrzeżeniami i odczytały wybrane fragmenty, które przybliżyły sylwetkę pisarza. Wystąpieniom towarzyszyła wystawa książek, składających się na dary Kazimierza Kaza Ostaszewicza. Szkolna biblioteka dysponuje dużą ilością egzemplarzy, o co zadbał autor tych książek. Każdą książkę wyposażył w osobistą dedykację.

Kazimierz Ostaszewicz niejednokrotnie odwiedzał „swoją szkołę”, spotykał się z młodzieżą, dzielił się z nią swoimi wędrówkami i zainteresowaniami, opowiadał o szkolnych latach. W czasie uroczystości zaprezentowano pamiątki z tych spotkań: zdjęcia ze spotkań autorskich, artykuły prasowe, wpisy dedykacyjne. Z przygotowanych przez uczniów: Wiktorię Pałkę (1g) i Wiktora Piechotę (1c) prezentacji multimedialnych można było też poznać dorobek Kazimierza Kaza Ostaszewicza, a także jego pasje, do których należy fotografowanie. Zaprezentowane materiały ilustrowały trwały związek autora z miejscem jego młodości.

W osobnym bloku wystąpień pojawili się ochotnicy, którzy zrecenzowali swoje ulubione książki. Zuzanna Borowska („Gwiazd naszych wina”), Jakub Sobiecki („Magiczne drzewo”), Adrian Popielarczyk („Metro 2033”), Julia Pacyk  („Igrzyska śmierci”),  Maja Adamek  („Hobbit” i „Władca pierścieni”), Jowita Lędzińska  („Powód, by oddychać”), Ida Nisiewicz („Samolubny gen”).

Na zakończenie spotkania pojawiła się zachęta do pisania własnych książek, wierszy, by zostawić ślad po sobie, wzbogacać swoją świadomość, podzielić się własnym, odbiorem świata. Inspiracją do twórczych działań miał być wiersz Kazimierza Kaza Ostaszewicza „Mój Elbląg”:

Dobrze jest usiąść w cieniu
przymknąć na dłużej oczy
otworzyć na chwilę myśli
tysiące mil przeskoczyć...

Pewno w moim Elblągu
lipy już kapią miodem
agrest pęcznieje sokiem
dziewczynom rosną "jagody"...

Zalew Wiślany się zmarszczył
zbudzony hałasem kotwicy
"Panna Wodna” już tańczy
na falach aż do Krynicy

Elbląg mojej młodości
miasto pierwszych marzeń
pierwszych zielonych czułości
na całe życie twarzy

Dobrze jest wrócić z cienia
otworzyć szeroko oczy
budować nowe marzenia
skakać aż się doskoczy...

Tekst: Adrianna Adamek-Świechowska
Zdjęcia: Adrian Popielarczyk

z książką

z książką - z książką

z książką

z książką - z książką