Staż w restauracji nagrodą dla uczniów ZSG

konkurs

konkurs - konkurs

W dniach 26 listopada - 2 grudnia 2018r. dwóch uczniów z Zespołu Szkół Gospodarczych odbywało staż w Restauracji Babinicz w Kompleksie Dworzysko w Szczawnie Zdrój.

Restauracja Babinicz została wyróżniona już trzykrotnie w prestiżowym Żółtym Przewodniku Gault&Millau; na rok 2015, 2016 oraz 2017. Trafiają do niego najlepsze restauracje wykające się kulinarną kreatywnością, nowatorskim podejściem do smaku i unikalną atmosferą.

Staż był nagrodą za udział w  V Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Literacka Kuchnia”, który odbył się 23 października 2018r.  w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Gdańsku. Przypominamy, że uczniowie naszej szkoły przygotowali dania na podstawie książki Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii”.

Maciej i Karol wykonali następujące potrawy:

  • zakąskę - "Comber z sarny w pudrze ziół z "konfiturą" z jarzębiny i brzoskwini z owocami rokitnika, kurkami w pianie z palonego masła, marchewkami karmelizowanymi w miodzie oraz owsianym chipsem"
  • deser - “Ptasie mleczko”.

Karol i Maciej, uczniowie klasy 2 technik żywienia i usług gastronomicznych,  uczyli się w tym wyjątkowym miejscu różnych metod przyrządzania dziczyzny oraz dodatków, z którymi się te  dania podaje. Zgodnie stwierdzili, że poznali prawdziwą pracę w restauracji "od kuchni", a co najważniejsze rozwinęli  swoje umiejętności gastronomiczne i nabyli nowych doświadczeń.

konkurs

konkurs - konkurs

konkurs

konkurs - konkurs

konkurs

konkurs - konkurs