Tydzień Nauki i Techniki w SP nr 11

fot

fot - fot

W minionym tygodniu w Jedenastce odbył się już po raz II Tydzień Nauki i Techniki.

Podczas kolejnych dni tygodnia uczniowie brali udział w zajęciach w postaci warsztatów, wycieczek oraz pokazów. Każdy dzień zdominowany był przez jeden blok tematyczny.  Poniedziałek stał się świętem liczby PI i związanymi z nią ekologicznymi obliczeniami matematycznymi. Segregacja śmieci, recykling, tworzenie eko - robotów to tylko nieliczne z realizowanych po angielsku i niemiecku działań podczas wtorkowego Dnia Języków Obcych. Środa przebiegała pod hasłem Dnia Humanistycznego. Na naszych szkolnych korytarzach pojawiła się suszarnia ortograficzna, uczniowie zmagali się z dyktandem mającym na celu wyłonienie mistrza szkoły w dziedzinie ortografii, a także mieli okazję wysłuchać wykładu Myć się czy nie myć – o higienie na przestrzeni dziejów słów kilka. W czwartek zagościła w naszych progach przyroda. Uczniowie m.in. wzięli udział w warsztatach w mobilnym planetarium oraz żywej lekcji przyrody poświęconej owadom. Piątek stał się nie tylko naszym świętem,  ale również i odwiedzających nas gości. Już od rana na szkolnych korytarzach uczniowie rozstawiali stanowiska, na których niepodzielnie królowała ona - EKOLOGIA. Można było zajrzeć do mini ogródka, a w domowym laboratorium przyjrzeć się zmianom zachodzącym pod wpływem soku z kapusty oraz innym nie mniej ciekawym procesom. Odwiedziliśmy też ekologiczne studio piękna, metodą naturalną wykonaliśmy własnoręcznie papier czerpany. W przerwie przed kolejnymi atrakcjami należało przegryźć zdrową przekąskę. Nie można było przejść obojętnie obok owadów zamkniętych w terrariach, później natomiast nauczyliśmy się, jak wykonać domki dla owadzich rodzin. Uczniowie z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług zapewnili możliwość wykonania mini mebelków z odpadów tartacznych. Nie zawiodły również panie z Uniwersytetu III wieku, które uczyły w jaki sposób wykonać piękne serduszka z materiału, posługując się jedynie nitką i igłą. Dopełnieniem wielu atrakcji był pokaz pierwszej pomocy oraz pokaz iluzjonisty, a także prelekcja policjanta. Nasi goście mieli okazję tego dnia zajrzeć do kącika Arki Gier, w języku angielskim pobawić się ekologią na tablicy interaktywnej, obejrzeć pokazy robotów, haftu krzyżykowego, technikę obróbki zdjęć prezentowaną przez Zespół Szkół Mechanicznych, rozwiązać ekologiczne zagadki przygotowane przez Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych, a także obejrzeć prezentowaną przez II LO maszynę parową. Okazało się, że o odnawialnych źródłach energii nasi uczniowie wiedzą bardzo dużo.

Wszyscy mieli okazję uczestniczyć w konkursie pt. "Elbląg - ekologiczne miasto". Na najmłodszych czekał pokaz baniek mydlanych oraz wykonywanie balonowych zwierząt. Klasy siódme oraz gimnazjalne odbyły tego dnia wycieczki, uczestnicząc w ten sposób w zajęciach organizowanych przez Zakład Utylizacji Odpadów, Wojewódzki Inspektorat Środowiska, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Zespół Szkół Technicznych, Lotnisko - aeroklub, Tramwaje elbląskie, a także Elbląski Park Technologiczny.

Na festiwalu kończącym Tydzień Nauki i Techniki w SP 11, wszyscy uczniowie zgodnie doszli do wniosku, że najłatwiej uczymy się poprzez zabawę i taka forma dostarcza nam najwięcej powodów do zadowolenia.
Katarzyna Szyk-Gira - nauczyciel SP 11

fot

fot - fot

fot

fot - fot

fot

fot - fot