Zaprogramowani na przyszłość

Zaprogramowani na przyszłość

Zaprogramowani na przyszłość - Zaprogramowani na przyszłość

Po raz IX w Katedrze Metod Matematycznych Informatyki, Wydziału Matematyki i Informatyki, UWM w Olsztynie odbyły się Warmińsko-Mazurskie Zespołowe Zawody Programistyczne. Zespół uczniów I LO zajął tam I miejsce.

Zawody polegały na zespołowym rozwiązywaniu zadań programistycznych. Przez 3 godziny trzyosobowe zespoły rozwiązywały zadania, które należało przedstawić w  języku Pascal, C/C++ lub Java. Każdy zespół otrzymał do dyspozycji komputer z zainstalowanymi środowiskami programistycznymi Turbo Pascal 6, Free Pascal, Dev C++, NetBeans.

Janek Dąbrowski, Jakub Firlej i Krystian Wróblewski z klasy 2d o profilu matematyczno-programistycznym rozwiązali zadania najlepiej i najszybciej spośród 33. drużyn.
- Jechaliśmy na te zawody z przeświadczeniem, że zajmiemy dobre miejsce i tak też się stało. – mówi Janek.
- W końcu pierwszy raz na zawodach tego typu byliśmy już w gimnazjum. Mamy, więc pewne doświadczenie. – dodaje Krystian.
- Matematyka to królowa nauk. Język programowania jest oparty na skomplikowanych działaniach matematycznych. – na pytanie o to, czy matematyka przydaje się w informatyce, odpowiada Jakub.
- Informatyką, programowaniem, budową stron internetowych interesowaliśmy się od zawsze. – mówią zgodnie.
- Dlatego przyszliśmy do  klasy o profilu matematyczno-informatycznym do Gimnazjum nr 8 i zostaliśmy w I Liceum Ogólnokształcącym. W gimnazjum uczył nas matematyki i informatyki, a w liceum jest także naszym wychowawcą - pan Marek Nitkiewicz, bez którego doświadczenia i pomocy byłoby nam na pewno trudniej.
- W trakcie zawodów pracowaliśmy w języku C++. Może brzmi to enigmatycznie, ale zastosowanie tego języka jest powszechne. – tłumaczy Janek. – W C++ tworzy się m.in.: aplikacje, edytory graficzne, pakiety biurowe...
- C++ oraz C jest używane w zastosowaniach krytycznych (urządzenia sterowania, medyczne, awionika, itp...), wysokowydajnych (obliczenia numeryczne, BigData, planowanie tras...), sterownikach urządzeń oraz urządzeniach wbudowanych, silnikach gier (tych z dużą ilością multimediów i koniecznością wydajnego dostępu do sprzętu), GUI, do opracowywania nowych interpreterów i kompilatorów języków, programowania systemowego i tworzenia systemów, systemach telekomunikacyjnych, systemach finansowych (giełda i papiery wartościowe). Tam, gdzie liczy się deterministyczne wykonanie kodu w skończonym czasie.
- Mniej sprawdza się przy tworzeniu portali społecznościowych czy stron internetowych.

- Przede wszystkim najpopularniejszy system, czyli Windows, oparty jest na C++. Dzisiaj, chyba większość z nas, nie wyobraża sobie używania komputera, nawet do codziennych czynności, bez tego systemu.
Chłopcy mogą tak bez końca...
- Dodajmy, że otrzymaliśmy całkiem fajne nagrody – plecak, słuchawki i powerbank.

- Chociaż zajęliśmy pierwsze miejsce, na pewno wystartujemy w przyszłym roku. Nie chcemy zdradzać planów związanych ze studiami, ale raczej będzie to politechnika.

Dodajmy, że 10 miejsce zajęła kolejna drużyna z I LO, w składzie: Michał Wójtowicz, Maciej Winczewski i Mark Saunders.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zaprogramowani na przyszłość

Zaprogramowani na przyszłość - Zaprogramowani na przyszłość

Rzecznik ZSO,
Anna Luiza Górecka