Edukacja przyszłości – tradycja i nowoczesność w ZSIŚiU

malta

malta - malta

Wdrożenie nowych metod nauczania, to jedno z wyzwań stojących przed szkolnictwem. Nowoczesna szkoła skutecznie łączy tradycyjne metody nauczania z najnowszymi narzędziami cyfrowymi. Takie podejście gwarantuje interesujące lekcje i zaangażowanie uczniów. Przekonali się o tym nauczyciele jednej z elbląskich szkół branżowych.

W ostatnich dniach sierpnia czworo nauczycieli z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu (ZSIŚiU) wzięło udział w międzynarodowym szkoleniu z wykorzystania technologii multimedialnych w edukacji. Zdobyte tam umiejętności zaczęli stosować na prowadzonych przez siebie lekcjach. Pierwszy miesiąc pracy z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi przyniósł zaskakująco dobre efekty.

- Pewnie, że do samego przekazania informacji wystarczy tablica albo zwykła prezentacja na slajdach. Jednak w taki sposób dużo ciężej przykuć na dłuższy czas uwagę wszystkich uczniów. Co innego animowana prezentacja zrobiona na przykład w Prezi. Nawet odmianę czasowników da się przedstawić w atrakcyjny sposób – mówi Maciej Fogiel, nauczyciel języka angielskiego w ZSIŚiU.

Chociaż Prezi pozwala nauczycielom tworzyć naprawdę ciekawe animowane prezentacje, to jednak wśród uczniów prym wiedzie inny program. Kahoot, bo o nim mowa, to aplikacja sieciowa, która pozwala na tworzenie interaktywnych gier. Rozgrywka prowadzona jest na zasadach telewizyjnego quizu. Nauczyciel wyświetla pytanie i cztery możliwe odpowiedzi, a uczniowie zaznaczają tą prawidłową na swoich telefonach komórkowych. Gra oprócz sprawdzenia wiedzy zawiera również element rywalizacji. Czas udzielenia odpowiedzi jest punktowany i im szybciej uczniowie odpowiedzą na pytanie, tym więcej punktów zdobywają.

- Kahoot jest naprawdę fajny. Pani wyświetla z rzutnika pytanie i cztery odpowiedzi, coś jak w „Milionerach”. Kto odpowie najszybciej, ten zdobywa najwięcej punktów, jak nie odpowiemy w czasie lub odpowiemy źle, to punktów nie ma. Najlepsze jest to, że gramy w to na swoich telefonach – opowiada z entuzjazmem Kacper Licznerski, uczeń klasy 3 technikum ZSIŚiU.

Prezi i Kahoot, to dwa z kilku narzędzi, które poznali nauczyciele ZSIŚiU w trakcie szkolenia. Pozostałe to Digital Video, Moovly, Wordpress, Digital Stories czy platforma eTwinning. Każde z nich daje wiele nowych możliwości wzbogacenia prowadzonych zajęć i zaangażowania uczniów. Pełne wykorzystanie ich możliwości i dostosowanie do charakteru nauczania szkoły zajmie z pewnością więcej czasu niż jeden miesiąc.

Jednak nauczyciele z ZSIŚiU są na dobrej drodze, aby sprostać wymaganiom, które stoją obecnie przed szkolnictwem i już teraz z bardzo dobrym efektem łączą tradycyjne metody nauczania z najnowszymi narzędziami cyfrowymi.

Szkolenie, w którym wzięli udział nauczyciele Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu odbyło się na Malcie w dniach 23-29 sierpnia. Było ono częścią szkolnego projektu „Edukacja przyszłości – technologia, wiedza, doświadczenie” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Kwota współfinansowania całego projektu szkolnego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyniosła 15.648.00€.


--
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług

fot.

fot. - fot.