II LO otwiera swoje drzwi dla przyszłych uczniów

drzwi otwarte

drzwi otwarte - drzwi otwarte

Dziedziniec II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu 25 maja 2017r. przed 13-stą był opanowany przez króla Kazika, który uroczyście ubrany w szaty królewskie i zaopatrzony w kosz słodyczy zapraszał w podwoje szkoły. Potem wraz z dyrekcją uczestniczył w uroczystości powitania gości, czyli uczniów klas trzecich elbląskich gimnazjów, ich opiekunów, rodziców i przyjaciół podczas Drzwi Otwartych II LO. W tym roku odbyły się one pod hasłem „Rodzina i szkoła”.

„Przybył do Was nasz król, bo szkoła łączy nowoczesność z tradycjami, od lat na rynku edukacyjnym i w świadomości elblążan II LO funkcjonuje jako najstarsza szkoła w mieście, od lat dba od wysoki poziom edukacji i jest spadkobierczynią Gimnazjum Elbingese, które cieszyło się wielką reputacją.”- tak witała zebranych Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, w strukturach którego jest II LO.

Podczas gali otwarcia odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursów organizowanych pod auspicjami II LO, czyli konkursu literackiego o laur Jagiellończyka, konkursu fizycznego „Fizykomania” i konkursu na najlepszą fraszkę o rodzinie. Nagrody dla szczęśliwców ufundował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu. Ponadto zebrani poznali ofertę edukacyjną na przyszły rok, rodzaje klas i ich wychowawców. Wśród planowanych znajdą się klasy: biologiczno- chemiczna (medyczna), matematyczno- fizyczna (politechniczna), językowo- prawna (humanistyczna) i matematyczno- językowa (biznesowa). Nowością i hitem będzie klasa dwujęzyczna z drugim językiem nauczania- j. angielskim, dająca możliwość zdawania egzaminów maturalnych na poziomie dwujęzycznym. Początek opowieści o bogatym życiu szkoły uświetnił występ zespołu muzycznego Jagiellończyk pod kierunkiem Barbary Marcinkiewicz.

Zwiedzanie II LO, któremu towarzyszyła muzyka francuska, wydobywająca się ze szkolnej rozgłośni,   odbywało się w różnych kierunkach, bo propozycji zapoznania się z możliwościami, doświadczeniami i codziennością szkoły było wiele. Klasa biologiczna witała na spotkaniu „Zapytaj mamę, zapytaj tatę, jak uczyli się biologii przed laty”, podczas którego zachęcała do nauki biologii i medycyny, opowiadając o wizytach w GUMEDzie podczas drzwi otwartych, dniach mózgu, nocy biologów, a także o tym, co robić, żeby nie chodzić do szkoły, czyli o konkursach i olimpiadach, do udziału w których pomaga szkoła, organizując warsztaty choćby w elbląskim Parku Technologicznym i dając możliwość nadrobienia materiału. W klasie chemicznej wrzało jak w Hogwarcie. Tematem wiodącym doświadczeń, z jakimi zwiedzający mogli się zapoznać, był ogień. Dlatego błądziły tam dziwne płomienie, wybuchała czara ognia, szalała burza w probówce i zima w kolbie, lała się sztuczna krew. O brak nudy zadbały też: ryczący niedźwiedź, płonący żel, zapałki chemiczne, węże faraona i pasta dla słonia. W klasie fizyki niepodzielnie panował prąd, a jego zwolennicy zapewniali, że nie boją się napięcia. Nie zabrakło historii i współczesności, czyli quizów o zawiłych historiach rodzin mitologicznych, a także różnicach w Europie. Języki obce, których można się uczyć w II LO nęciły ciekawostkami- niemiecki: quizami, układankami i słodkim poczęstunkiem, włoski: wycieczkami, angielski: innowacjami- medyczną z pierwszą pomocą i prawno- biznesowo- medialną, rosyjski: łatwością porozumiewania się, francuski: symboliką, której trudno odmówić elegancji- francuskie stewardessy zapraszały do podróży do Paryża i poznania historii kraju. Królowa nauk- matematyka i jej uczniowie, w której ważne są wyobraźnia i racjonalne myślenie przekonywali, że gry strategiczne i logiczne są kluczem do sukcesu. Zwiedzający musieli sprostać różnym zagadkom w grach: blokus, pylos, kółko i krzyżyk, pędzące żółwie, robale, owczy pęd, super farmer i wiele innych. Po Drzwiach Otwartych II LO w ramach XIX Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny 2017r. miał miejsce Klasowy Dzień Rodziny tj. zebrania z rodzicami.

Szkiełko i oko to atuty sprawiające, że poznanie czegoś nieznanego staje się zrozumiałe i chciane. Drzwi otwarte służą właśnie temu- odwiedzinom i rozmowie po to, by przekonać się o wartościach oglądanego miejsca. Mamy nadzieję, że nasi goście doznali pozytywnych wrażeń, ocenili szkołę- II LO- jako tę, w której warto się uczyć, bo jej oferta, uczniowie, nauczyciele i dyrekcja budzą zaufanie i dają gwarancję dobrego przygotowania do dalszego etapu życia, zwłaszcza, że zwiedzający uznali ją jako „super”. Mamy nadzieję, że nasza nowa oferta włączająca klasę dwujęzyczną zachęci nie jednego i sprawi, że wszyscy będą zadowoleni.

                                  
Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO

drzwi otwarte

drzwi otwarte - drzwi otwarte

drzwi otwarte

drzwi otwarte - drzwi otwarte

drzwi otwarte

drzwi otwarte - drzwi otwarte