Dąb katyński przy ZSO nr 2

fot.

fot. - fot.
27 kwietnia br. w ZSO nr 2 w Elblągu został posadzony dąb upamiętniający ppłk. Adama Skoczyckiego, oficera Wojskowego Instytutu Geograficznego, zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 r.

Wydarzenie to związane jest z realizacją projektu „Ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uhonorowanie prawie 22 tysięcy ofiar zbrodni NKWD.  Oprócz zasadzenia dębu celem programu jest zebranie informacji  na temat osoby, której poświęcony jest dąb.

W szkole została zaprezentowana wystawa, która przedstawia karierę wojskową, zainteresowania Adama Skoczyckiego oraz tragedię, która to wszystko przerwała- wydarzenia września 1939 r. Wystawa została przygotowana m.in. w oparciu o dokumenty z Centralnego Archiwum Wojskowego, Biblioteki Narodowej, dokumentów Instytutu Sikorskiego w Londynie dostępnych w internecie.

Adam Skoczycki urodził się w 1898 roku w Tarnopolu, w 1916 został wcielony do armii armii austriackiej,  z tego powodu maturę zdawał w trybie nadzwyczajnym w październiku 1916.

W 1918 roku wstąpił do wojska polskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w 1923 r. ukończył Szkołę Topografów. Jego pasją była fotografia, a szczególnie dokumentowanie krajobrazu kulturowego Polesia. Część jego fotografii została wydana w formie pocztówek. Podczas uwięzienia w obozie w Kozielsku Adam Skoczycki redagował opozycyjną antysowiecką gazetę „Monitor kozielski”. Uroczystość uświetnił występ zespołu szkolnego, który wykonał dwa utwory Jacka Kaczmarskiego „Balladę katyńską” oraz „Jałtę”.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

 

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.

fot.

fot. - fot.