Szlaki rowerowe


Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1
Szlak prowadzący od granicy z Niemcami w Kostrzyniu do granicy z Obwodem Kaliningradzkim w Gronowie. Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego prowadzi przez Żuławy Elbląskie, Wysoczyznę Elbląską i Nizinę Warmińską. Długość szlaku - 675 km w tym w woj. warmińsko-mazurskim - 87 km.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki)

Międzynarodowy okrężny szlak rowerowy sieci EuroVelo przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Polski odcinek szlaku przebiega przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R64 (Nadzalewowa Trasa Rowerowa)
To szlak poprowadzony wokół Zalewu Wiślanego. Jego początek znajduje się w Piaskach, zaś koniec - w Braniewie. Prowadzi on przez teren Mierzei Wiślanej, Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Długość szlaku- 187 km, w tym w woj. warmińsko-mazurskim - 116,6 km.
Uwaga: w związku z zawieszonym kursowaniem promu na trasie szlaku w miejscowości Kępiny Wielkie zaleca się objazd do woj. pomorskiego przez Kępę Rybacką i Bielnik Drugi.

Szlaki rowerowe Lokalnej Grupy Działania  „Łączy Nas Kanał Elbląski“:

Szlak Zielony
Jest to szlak regionalny prowadzący z Elbląga (dzielnica Rubno Wielkie) do Iławy. Trasa wiedzie przez: Nowakowo, Kępę Rybacką, Bielnik II, Janowo, Kazimierzowo, Władysławowo, Wikrowo, Jegłownik, Gronowo Elbląskie, Różany, Zwierzeńskie Pole, Zwierzno, Kępniewo, Brudzędy, Stare Dolno, Święty Gaj, Kwietniewo, Dymnik, Rychliki, Marwicę, Jelonki, Pochylnię Jelenie, Pochylnię Oleśnica, Pochylnię Kąty, Kąty, obok Pochylni Buczyniec, Lepno, Bartno, Kreki, Wielki Dwór, Jarnołtowo, Bądki, Zalewo, Dobrzyki, Jerzwałd, Jeziorno, Siemiany, Leśnictwo Szwalewo, Piotrkowo, Starzykowo, Szymbark, Ząbrowo i Kamionkę. Długość szlaku 130 km.

Szlak żółty
Jest to szlak regionalny prowadzący z Elbląga do Gorynia w gminie Kisielice. Trasa wiedzie przez: Gronowo Elbląskie, Nowinę, Przezmark, Pilonę, Myślęcin, Pasieki, Weklice, Aniołowo, Mariankę, Pasłęk, Gołąbki, Rogajny, Surowo, Kwitajny, Zielno, Tulno, Kronin, Wójtowiznę, Zielonkę Pasłęcką, Wakarowo, Sambród, Leśnicę, Małdyty, Zajezierze, Jarnołtowo, Bądki, Zalewo, Półwieś, Witoszewo, Bądze, Kamieniec, Rudniki, Olbrachtowo, Olbrachtówko, Michałowo, Susz, Bałoszyce, Łęgowo i Kisielice. Długość szlaku 128,7 km.

Szlak niebieski Wokół Jeziora Druzno
Jest to szlak lokalny prowadzący z Elbląga do Komorowa Żuławskiego. Trasa wiedzie przez: Raczki Elbląskie, Węgle, Jurandowo, Żółwiniec, Krzewsk, Dzierzgonkę, Stankowo, Klepę i Węzinę. Długość szlaku 45,7 km.

Szlak czarny
Jest to szlak łącznikowy prowadzący z Pasłęka przez Nowiny i Krasin do Kanału Elbląskiego. Łączy dwa szlaki regionalne oznakowane kolorami: zielonym i żółtym. Długość szlaku 7,4 km.

Szlak czarny
Jest to szlak łącznikowy prowadzący z Węziny przez Dłużynę, Nowy Dwór, Drużno, Karczowiznę i Rodowo do Jelonek. Łączy dwa szlaki oznakowane kolorami: zielonym i niebieskim. Długość szlaku 8 km.

Szlaki rowerowe Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej:

Szlak Święty Kamień
Jest to szlak okrężny rozpoczynający się i kończący przed Informacją Turystyczną w Tolkmicku. Prowadzi obok Leśniczówki Nowy Wiek w pobliżu Świętego Kamienia, następnie przez osadę Święty Kamień, Chojnowo i Nowinkę. Na znacznej długości wiedzie drogami gruntowymi. Długość szlaku 18 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_73&sName=swiety-kamien

Szlak Trasa Kadyńska
Jest to szlak okrężny mający swój początek i koniec w Kadynach. Prowadzi głównie drogami leśnymi Wysoczyzny Elbląskiej przez Kikoły, Janówek, Wysoki Bór, Tolkmicko, Białą Leśniczówkę, Rezerwat „Buki Wysoczyzny Elbląskiej“, Pagórki i Ostrobrzeg. Długość szlaku 25 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_77&sName=trasa-kadynska

Szlak do Miejskich Wód

Szlak prowadzi najkrótszą drogą z Elbląga do jedynego miejskiego słodkowodnego kąpieliska - nad Jezioro Martwe, w leśnej dzielnicy Rakowo, między Ogrodnikami a Jelenią Doliną. Długość szlaku 18 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_76&sName=szlak-do-miejskich-wod

Szlak Rakowskich Lasów
Trasa przebiega przez tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, praktycznie w granicach miasta Elbląga. Różnica między najwyższym i najniższym punktem wynosi 175 m. Długość szlaku 37 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_74&sName=szlak-rakowskich-lasow

Szlak Młynarsko – Pasłęcki (szlak nieoznakowany)
Szlak rozpoczyna i kończy się w Elblągu zataczając pętlę przez południowo-wschodnią część Wysoczyzny Elbląskiej . Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 167,8 m. Długość  szlaku 56 km
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_79&iPageContent=2

Szlak Pięknych Widoków (szlak nieoznakowany)

Trasa przebiega przez bardzo zróżnicowane tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Jak wskazuje nazwa – po drodze napotkamy wiele pięknych widoków Wysoczyzny Elbląskiej. Długość szlaku 34 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_80&sName=szlak-pieknych-widokow

Szlak Południowy (szlak nieoznakowany)
Trasa przebiega przez południową części Wysoczyzny Elbląskiej. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 167,8 m. Długość szlaku 34 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_81&sName=szlak-poludniowy

Szlak Wysoczyzny Elbląskiej (szlak nieoznakowany)
Dość wymagający szlak prowadzący drogami leśnymi, gruntowymi i asfaltowymi o zróżnicowanym stanie technicznym. Różnica między najwyższym i najniższym punktem wynosi około 181 m. Długość szlaku 50 km.
Szczegółowy opis szlaku www.pkwe.pl/?p=p_82&iPageContent=4