Ku czci Generała Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego

Ku czci Generała Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego
W Elblągu trwa Rok Generała Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, ustanowiony przez Radę Miejską z okazji przypadającej w tym roku 110. rocznicy urodzin Honorowego Obywatela Elbląga.  Dziś z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona Generałowi. Rano w Parku im. Gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, który znajduje się przy ul. Żeromskiego, została odsłonięta pamiątkowa tablica ku czci wielkiego patrioty.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w Centrum Sztuki Galeria El, w przeddzień 110 rocznicy urodzin Generała. Wzięli w niej udział między innymi członkowie rodziny, przedstawiciele władz województwa, duchowieństwa, samorządowcy, służby mundurowe oraz dzieci i młodzież z elbląskich szkół.

Zobacz gelerię zdjęć z uroczystej sesji Rady Miejskiej

- „Bóg Honor Ojczyzna - to dewiza wielkich patriotów. Przez lata krzewił ją wśród naszej społeczności także gen. Bolesław Nieczuja – Ostrowski. To nietuzinkowa, bohaterska postać, z piękną historią walki o niepodległość Polski, jak i późniejszą powojenną wspaniałą kartą, którą Generał zapisał w Elblągu, biorąc aktywny udział w życiu miasta. Całą swoją energię i miłość do ojczyzny skierował na działalność społeczną wśród mieszkańców Pogrodzia i Elbląga. Dawał w ten sposób mieszkańcom miasta poczucie dumy i odgrywał ważną rolę w formowaniu się lokalnej tożsamości. Do ostatnich dni swojego życia propagował wśród elblążan historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Był żywą historią. Swoim życiem zaświadczał współczesnym mieszkańcom o bolesnych losach II wojny światowej i trudnym czasie powojennym. Jego zaangażowanie w walce o niepodległą Polskę jest wzorem patriotycznych postaw, a sława jego dokonań do dziś pozostaje żywa wśród mieszkańców Elbląga. Rok Generała Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, który obchodzimy w naszym mieście z okazji 110 rocznicy urodzin, a którego ukoronowaniem jest dzisiejsza uroczysta sesja Rady Miejskiej jest okazją, aby ta niesamowita postać jeszcze mocniej zaistniała w świadomości elblążan – szczególnie tych najmłodszych. Jestem przekonany, że dzięki podjętym w ostatnich miesiącach inicjatywom tak się właśnie stało. Młodzi elblążanie mogli poznać historię życia i działalności Honorowego Obywatela poprzez uczestnictwo w konkursach organizowanych w placówkach oświatowych. Stałym upamiętnieniem Generała jest także park nazwany Jego imieniem. Ale mam nadzieję, że te przedsięwzięcia to nie wszystko. Ufam, że młode pokolenie będzie realizować Jego misję upowszechniania historii i wyznawać ideę „Bóg, Honor ,Ojczyzna”, której całe życie był wierny gen. Bolesław Nieczuja – Ostrowski – mówił podczas sesji Prezydent Witold Wróblewski.

Sylwetkę Generała – jego losy i ideały przybliżył zebranym wnuk Tomasz Stężała.

"Hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" było życiowym mottem mojego dziadka Bolka. Człowieka, którego Rada Miasta Elbląga wywyższyła godnością Honorowego Obywatela, podobnie jak uczyniły to Rady Krakowa, Miechowa i Wolbromia. Bo też prawdą jest, że poprzez to motto, właśnie w takiej kolejności, śp. generał "Tysiąc" postrzegał świat przez ponad 100 lat swojego życia. Mój dziadek zawsze był pobożnym człowiekiem, wiara katolicka była dla niego kręgosłupem i wyznacznikiem prawego postępowania" - zaznaczył Tomasz Stężała.

Biogram Generała Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego.

Podczas sesji Rada Miejska przez aklamację przyjęła uchwałę upamiętniającą Generała Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego. Gościom oraz osobom zaangażowanym w organizację obchodów roku Generała wręczone zostały również pamiątkowe medale.

Uroczystość uświetniły występy uczniów elbląskich szkół oraz koncert Elbląskiej Orkiestry Wojskowej.

Przed uroczystą sesją natomiast odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci wielkiego patrioty. Tablica usytuowana jest w parku miejskim przy ul. Żeromskiego, który decyzją Rady Miejskiej nazwany został im. Gen. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka Generała – Pani Wanda Stężała.

- „Dzisiejszy dzień jest dla mnie ważny. Jestem szczęśliwa, że go doczekałam” – podkreślała.

- „Jutro przypada 110. rocznica urodzin Honorowego Obywatela Elbląga, Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Dziś uczestniczymy w uroczystości odsłonięcia tablicy informującej o nadaniu imienia generała parkowi przy ul. Żeromskiego. Nie bez powodu to ten właśnie park nosi imię Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Tuż obok, w domu przy Żeromskiego generał mieszkał przez kilkadziesiąt lat. Cieszę się, że tablica stanęła w miejscu, gdzie przebywa często wiele dzieci wraz z rodzicami. Przy okazji rekreacji i zabaw na świeżym powietrzu najmłodsi będą mogli poznawać historię osób zasłużonych dla Elbląga” — mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

- „To był bohater, żołnierz niezłomny, odznaczony Krzyżem Walecznych za walkę z okupantem niemieckim podczas kampanii wrześniowej, a później, za walkę i niezłomność, Orderem Virtuti Militari. Po wojnie, kiedy wydawało się, że tacy wspaniali żołnierze zostaną uhonorowani i będą mieli piękne życie, został aresztowany. Spędził siedem lat w więzieniu z wyrokiem śmierci. Był jednak niezłomny i do końca służył Bogu i Ojczyźnie. Pamiętam Jego ogromny zapał i wiarę kiedy mówił "Jezu, Ufam Tobie". Był to człowiek wielkiego serca który powierzył życie Bogu i Ojczyźnie, stawiającym na pierwszym miejscu honor oficera Wojska Polskiego — zaznaczył Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Zobacz galerię zdjęć z odsłonięcia tablicy

Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907w Haliczu, zmarł 13 lipca 2008 w Elblągu. W 1992 r. nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.