Malbork

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku - Zamek w Malborku
Malbork to blisko czterdziestotysięczne miasto powiatowe. Swoje powstanie i później­szą sławę zawdzięcza mnichom rycerzom Zamku Szpitala Naj­świętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, zwanym Krzyżakami. Zbu­dowali tu jedną z naj­większych w Eu­ropie średniowiecznych twierdz, która obecnie przyciąga niezliczone rzesze tu­rystów. Prace konstrukcyj­ne rozpoczęły się w dru­giej połowie XIII wieku i trwały do połowy XV wieku. Imponu­jący system mu­rów i fos okala naj­starszy człon kompleksu zwany obecnie Zamkiem Wysokim, później powstały Zamek Średni i Podzamcze, zwane też Zamkiem Niskim.
Od 1961 r. znalazło tu swoją siedzibę mu­zeum, w którego licznych ekspozycjach stałych i czasowych zobrazowano przemiany architektoniczne samego Zamku, a także bogatą historię regionu. Na szczególna uwagę zasłu­gu­ją piękne kolekcje: wyrobów z bursztynu, militariów, porcelany i fajansów. W sezonie letnim odbywa się widowisko „Światło i dźwięk". Zamek Malborski został wpisany w 1997 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultu­ry UNESCO. Miasto należy do elitarnego stowarzyszenia gmin „Polskie Zamki Gotyckie".

Dane teleadresowe:

Informacja Turystyczna w Malborku
ul. Kościuszki 54, 82-200 Malbork
tel. +48 55 647 47 47
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.visitmalbork.pl

Muzeum Zamkowe w Malborku
ul. Starościńska 1, 82-200 Malbork
tel: +48 55 647 08 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.zamek.malbork.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">