Frombork

Frombork

Frombork - Frombork
Jest niewielkim miastem położonym na kilku wzgórzach, nad Zalewem Wiślanym. Frombork został założony w XII wieku przez biskupa Henryka I Fleminga, który sprowadził tu kolonistów z Lubeki. Frombork otrzymał prawa miejskie w 1310 roku; na prawie lubeckim. Miasto zaczęło rozwijać się z chwilą ukończenia budowy katedry w 1388 roku i w późniejszym okresie - całego kompleksu obiektów kanonicznych i obronnych. Potrzeby związane z utrzymaniem kapituły i przebywającego tu duchowieństwa przyczyniły się do rozwoju rzemiosła w postaci warsztatów: krawieckich, szewskich, kowalskich, złotniczych, browarniczych i piekarniczych. Część ówczesnych mieszkańców Fromborka utrzymywała się również z rybołówstwa, hodowli bydła, rolnictwa i handlu.

W swojej blisko 700 – letniej historii Frombork był kilkakrotnie niszczony. Największe zniszczenia miasta nastąpiły w czasie wojen z Krzyżakami, Szwedami, a także podczas II Wojny Światowej, która spowodowała, że Frombork uległ zniszczeniu w 70 proc.. Systematyczna odbudowa miasta została rozpoczęta pod koniec lat sześćdziesiątych w ramach harcerskiej akcji „Operacja 1001 – Frombork”. Obecnie miasto liczy 2.700 mieszkańców. Frombork jest ośrodkiem turystycznym. Zawdzięcza to między innymi kompleksowi unikalnych zabytków jak i pamięci o działalności Mikołaja Kopernika – znanego w świecie astronoma, lekarza, doktora prawa. We Fromborku warto zobaczyć Wzgórze Katedralne z katedrą z XIV wieku, Wieżę Radziejowskiego z XVII wieku wraz z tarasem widokowym i Planetarium, muzeum Mikołaja Kopernika. Ponadto w centrum miasta znajduje się Wieża Wodna z XV wieku, kościół św. Mikołaja z XIV wieku, kościół św. Ducha i kaplica św. Anny z XV wieku. We Fromborku odbywa się wiele imprez kulturalnych, m. in. Międzynarodowy Festiwal Organowy. W sezonie turystycznym na Zalewie odbywa się żegluga statków i wodolotów w relacjach do Krynicy Morskiej. Latem można korzystać z otwartego basenu o wymiarach 50/25 metrów i kompleksu sportowego z boiskiem do tenisa.

 

Dane teleadresowe:
Informacja Turystyczna
ul. Młynarska nr 5A, 14-530 Frombork
tel. +48 55 244 06 77
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.frombork.pl

Muzeum Mikołaja Kopernika
14-530 Frombork, ul. Katedralna 8
Tel.: +48 55 244 00 71; fax: +48 55 244 00 72;
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.frombork.art.pl

Frombork

Frombork - Frombork
Frombork
Frombork - Frombork
Frombork
Frombork - Frombork