70. rocznica zakończenia II wojny światowej

uroczystość
W miniony piątek, punktualnie o godz. 12.00, przy grobach aliantów na Cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta i regionu, posłowie i senatorowie, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe wystawione przez elbląskie szkoły. Oprawę uroczystości zapewnili żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Do Elbląga przybyła też delegacja kombatantów z Kaliningradu.

Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnu państwowego, po którym przemówienie okolicznościowe do zebranych wygłosił Janusz Nowak wiceprezydent Elbląga. Następnie przyszedł czas na podniosły apel pamięci, wspominający żołnierzy polskich poległych na frontach bitew II wojny światowej. Apel zakończyła salwa honorowa. Po niej nastąpiło składanie wieńców i kwiatów na grobach poległych aliantów.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy chętni, delegacje i osoby indywidualne, przeszli na cmentarz i pod pomnik Żołnierzy Armii Radzieckiej, gdzie również złożono wieńce i kwiaty.

uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość
uroczystość


Słowa Janusza Nowaka wiceprezydenta Elbląga skierowane do uczestników uroczystości:

Wspominamy dziś 70. rocznicę zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. W samej Polsce II wojna oznaczała niemiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Żydów poprzez ich masowe zgładzenie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych i ogromne - niemożliwe do całkowitego oszacowania - straty materialne.

Trauma tej wojny była podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Taki cel przyświecał jednoczeniu narodów europejskich. Ten powojenny porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Dziś jednak uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie,
to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. Dlatego stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie w różnych jego częściach leżą szczątki żołnierzy polskiego września, żołnierzy radzieckich i zachodnich aliantów, jeszcze bardziej o ten cenny pokój apelujemy!

Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. W ciągu najbliższej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. Teraz to na nas spoczywać będzie głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci, ale też i budowanie pojednania.  

Szanowni Państwo!
Składam w pierwszej kolejności hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę, by osiągnąć militarne cele lub zrealizować ideologiczne założenia.

Pragnę złożyć również hołd wszystkim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie - żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom wojsk radzieckich i alianckich, którzy walczyli z hitleryzmem.

Cześć ich pamięci!