75. Rocznica Mordu Katyńskiego

W Elblągu odbyły się dziś uroczystości z okazji 75. rocznicy Mordu Katyńskiego. Udział w nich wzięli parlamentarzyści, władze województwa, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, środowiska kombatanckie oraz młodzież szkolna. Obchody rocznicowe rozpoczęła Msza Św. w intencji ofiar Mordu Katyńskiego, koncelebrowana przez Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego. Następnie uczestnicy przeszli pod Krzyż katyński na Cmentarzu Agrykola, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w tym Apel Pamięci i składanie kwiatów.

- Przed 75 laty w Katyniu zapisana została jedna z najtragiczniejszych kart Naszego Narodu – planowa zagłada najświatlejszych obywateli II Rzeczypospolitej, tragedia tysięcy polskich rodzin, które już nigdy nie zobaczyły swoich mężów i ojców oraz wiele dziesięcioleci zakłamywania historii. Elity reprezentowane przez polskich oficerów zginęli tylko z jednego powodu - głęboko zakorzenionej miłości do Ojczyzny.Po latach przemilczania historii naszą powinnością jest więc pamięć o tamtych wydarzeniach i oddawanie czci tym, którzy oddali życie za Ojczyznę bez prawa do walki. Fakt, że tu dziś jesteśmy pokazuje, że ofiara, którą złożyli, ich heroizm i poświęcenie nie poszły na marne. Powtarzamy więc kolejnym pokoleniom prawdę o Katyniu i chylimy czoła przed wszystkimi, którzy zginęli w lasach katyńskich, także w Miednoje, Charkowie, czy Bykowni. - podkreślał w swoim wystąpieniu Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Szczególnie wzruszające były wspomnienia Pani Marii Sadłowskiej, przedstawicielki rodzin ofiar katyńskich, której tata został zamordowany przez sowieckich oprawców.

- Ostatni raz widziałam go z balkonu mieszkania zaprzyjaźnionej rodziny, z którego widać było więzienie. Ojciec wspiął się na kraty i patrzył na nas, a my na niego. Mama podniosła mojego brata wysoko do góry i ciągle powtarzała: „Patrzcie i zapamiętajcie”. Ja miałam wtedy siedem lat i obraz ten tkwi we mnie do dzisiaj - wspominała Pani Maria Sadłowska.

Uroczystość obchodów 75. rocznicy Mordu Katyńskiego uświetnił występ młodzieży Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu.