Budowlane ciekawostki z Centrum Rekreacji Wodnej

crw
To bez wątpienia najbardziej wyczekiwany przez mieszkańców Elbląga obiekt ostatnich miesięcy. Jego surową bryłę widać już od kilku tygodni przy ulicy Moniuszki. Wkrótce, betonowa kolorystyka budynku ustąpi miejsca kremowym, granitowym i szarym barwom. Warto przedstawić też kilka innych ciekawostek przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu.

Ciekawe rozwiązania od fundamentów po dach
Proces budowy Centrum rozpoczął się od palowania. Pale fundamentowe w niektórych miejscach sięgają nawet ośmiu metrów w głąb ziemi. Łącznie zastosowano 420. sztuk pali, które wzmocniły fundamenty budynku.

Ciekawym rozwiązaniem jest też konstrukcja dachu, która opiera się na wiązarach z drewna klejonego. Ich rozpiętość to ponad 35 metrów. Dostarczenie gotowych dźwigarów na teren budowy było nie lada wyzwaniem transportowym. Gotowe elementy dostarczano ciągnikami siodłowymi, które jako transport wielkogabarytowy poruszały się w porze nocnej.

Nowatorskim pomysłem będzie aluminiowo-szklana witryna, która oddzieli  halę basenu sportowego od rekreacyjnego. Takie rozwiązanie zapobiegać będzie mieszaniu się chłodniejszego powietrza z basenu sportowego z cieplejszym, które wymagane jest w strefie rekreacyjnej. Pozwoli to obniżyć koszty i dłużej utrzymywać odpowiednią temperaturę w obu częściach basenu.

Przypominamy, że prace przy Centrum Rekreacji Wodnej można podglądać dzięki kamerze internetowej zainstalowanej na terenie budowy:
http://www.elblag.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=4731:kamery-internetowe-on-line&catid=115:kamery-internetowe-on-line&Itemid=150

crw
crw
crw

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013

logo
logo