Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy NIezłomnych - Wyklętych

Apelem Pamięci, salwami honorowymi i złożeniem kwiatów elblążanie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach, które odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego uczestniczyli kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz mieszkańcy miasta. 

- Dziś oddajemy hołd żołnierzom tak zwanej drugiej konspiracji. Ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem szacunku dla żołnierzy, którzy walczyli z sowietyzacją Polski, za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Żołnierze wyklęci bez wątpienia byli bohaterami. Byli to ludzie o mocnym charakterze, którzy kierowali się określonymi ideałami. Walczyli o wartości, które również dla nas mają najważniejsze znaczenie, czyli o prawdziwie niepodległą i suwerenną Polskę, demokrację, samostanowienie polskiego społeczeństwa, zapewnienie wolności obywatelskich, czy zachowanie katolickiego charakteru Polski. Swoją walkę o wolną ojczyznę wielu z nich przepłaciło życiem, lub wieloletnim napiętnowaniem.
Rehabilitacja tych żołnierzy przyszła późno, ale fakt, że tu dziś jesteśmy pokazuje, że ofiara, którą oni złożyli nie poszła na marne - zaznaczył Witold Wróblewski Prezydent Elbląga.

O historii żołnierzy wyklętych wspomniał w swoim  wystąpieniu ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, przedstawiciel Światowego Związku Armii Krajowej. Odniósł się również do młodzieży uczestniczącej w uroczystościach.

- Widzimy tu młodzież,  która zamiast bawić się, zanurzać się w pijaństwie, w narkotykach, ta młodzież świadczy dzisiaj, że chce tej ojczyźnie służyć. Wśród tej młodzieży pojawią się prawdziwi bohaterowie, ta młodzież nie da zginąć Polsce - podkreślał ks. infułat.

Pomnik Żołnierzy AK i Polskiego Państwa Podziemnego to nie jedyne w naszym mieście miejsce upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. W ubiegłym roku Rada Miejska podjęła uchwałę  o nadaniu imienia Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych rondu przy ul. Agrykola.