Dobry rok elbląskiej policji

W Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się odprawa podsumowująca wyniki, jakie osiągnęła nasza jednostka w 2014 roku. Pod wrażeniem skuteczności elbląskich stróżów prawa, realizowanych przez nich projektów, programów prewencyjnych byli samorządowcy, przedstawiciele innych służb mundurowych, a także insp. Adam Kołodziejski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

Wyniki osiągnięte w ubiegłym roku były przez elbląskich policjantów były lepsze od tych z lat poprzednich. Przykładowo: w 2014 r. wykonano 27789 służb (2013 r. - 26460), w tym patroli ruchu drogowego 6678 (2013r. - 6062), patroli pieszych 1746 (2013 r. - 1146); podjętych interwencji 18438 (2013 r. - 17377), ujawniono 39514 wykroczeń (2013 r. - 37562), nałożono 26112 mandatów karnych (2013 r. - 18260). W 2014 r. policjanci skontrolowali 30888 pojazdów, wylegitymowali 37691 osób. Prawdziwym rekordem jest liczba wykrytych wykroczeń drogowych przy użyciu wideorejestratora – 6142 (2013 r. - 3784). Ich sprawcy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 1 mln 292 tys. 925 zł (2013 r. - 676 tys. 080 zł).

Wyniki w górę, etaty w dół

Na drogach na terenie działania KMP w Elblągu doszło do 218 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 286 zostało rannych. Odnotowano 1672 kolizje.

Wysoko w statystyce rocznej plasuje się wykrywalność.

- Poziom 73 proc. wykrytych sprawców przestępstw to bardzo dobry wynik – podkreślił prokurator okręgowy w Elblągu Zbigniew Więckiewicz.

- To był bardzo pracowity rok – podsumowuje insp. Marek Osik, komendant miejski policji w Elblągu. - Każdego dnia elbląscy policjanci ujawniali 100 wykroczeń, zatrzymywali średnio dziesięć osób do wytrzeźwienia, blisko 2700 osób zatrzymanych w policyjnym areszcie. Wyniki wskazują na ciężką pracę wszystkich komórek elbląskiej komendy.

Paradoksalnie, gdy od kilku lat liczba policjantów maleje, wyniki są dobre, a nawet coraz lepsze. Dzisiaj o bezpieczeństwa elblążan i mieszkańców powiatu elbląskiego dba 382 stróżów prawa.

- Wydawać by się mogło, że to wystarczająca ilość funkcjonariuszy, ale wyniki to zasługa ich dyscypliny pracy i zaangażowania – wyjaśnia komendant Osik. - Chciałbym mieć więcej policjantów, bo myślę, że to by się przełożyło na bezpieczeństwo w mieście.

Tymczasem elbląska komenda sukcesywnie traci etaty.

Samorząd wspiera policję

- W porównaniu do miast podobnej wielkości, u nas jest bezpiecznie – zapewnia insp. Marek Osik. - Zawsze będę powtarzał, że duża w tym zasługa realizowanych od lat we współpracy z samorządem, innymi służbami, a także instytucjami programów profilaktycznych.

- Jestem pełen uznania dla elbląskiej policji – mówił wiceprezydent miasta Janusz Nowak. – Mimo tego, że borykacie się z pewnymi ograniczeniami kadrowymi, czy sprzętowymi, mieszkańcy mają w was oparcie.

W ubiegłym roku dzięki władzom miasta policja wzbogaciła się o dwa nowe radiowozy. Wiceprezydent Janusz Nowak zadeklarował dalsze wsparcie elbląskiej policji przez samorząd.

Na ulicach miasta bardziej niż w latach poprzednich widoczne są patrole piesze. To nie tylko zabieg celowy, który ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

- To również wynik problemów z transportem – przyznaje komendant Osik. - Samochody są naprawiane systematycznie, ale od wielu lat nie mamy takich zakupów, jak w roku 2009, gdzie dostaliśmy 30 pojazdów. Te, które dotychczas traktowaliśmy jako nowe, czyli kia cee'd czy fiaty ducato, dzisiaj są samochodami 7-letnimi i zaczynają się psuć. Trzeba pamiętać o tym, że policyjne pojazdy jeżdżą czasem nawet 24 godziny na dobę. Mają po kilkaset tysięcy przebiegu, wymagają częstszych napraw, a to kosztuje.

Przestępczość się zmienia

Z roku na rok zmieniają się kategorie przestępstw. Jedne są w zaniku, inne przeżywają rozwój.

- W komendzie wojewódzkiej powstał wydział do walki z cyberprzestępczością, jest też kwestia zagrożenia terrorystycznego, stąd nasze ćwiczenia – wskazuje insp. Marek Osik. - Kolejny problem to  przemoc w rodzinie. Mamy dwukrotnie więcej zatrzymanych agresorów i blisko pięciokrotnie więcej założonych niebieskich kart. Ukierunkowujemy się też na przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. O ile można pogodzić się z utratą mienia to z utratą zdrowia lub życia - nie.

Osiągnięcia imponujące, sypią się pochwały dla policjantów za ich ciężką pracę, warto więc może pomyśleć o gratyfikacji finansowej.

Bez nowej komendy, bez podwyżek

- Obserwuję to, co mówi pani minister Piotrowska i pierwsze zapowiedzi dotyczą roku 2016 więc czekamy – mówi komendant elbląskiej policji. - Mamy też 103 pracowników cywilnych, o nich też nie możemy zapominać.

W najbliższym czasie podwyżek więc nie będzie, nie będzie też nowego budynku komendy.

- Nowa komenda to temat otwarty, o realizację którego zabiegam od dawna – zapewnia insp. Marek Osik. - Rozmowy trwają, mamy nowego prezydenta miasta, który przedstawił ciekawą koncepcję. Po rozmowach zaprezentujemy nasze pomysły komendantowi wojewódzkiemu w Olsztynie.

A co z pieniądze na realizację inwestycji? Komendant Osik twierdzi, że pieniądze na standaryzację placówek i budowę są.

- W kraju buduje się kilkadziesiąt obiektów policyjnych – wskazuje. - Budowane są komendy w Bielsku-Białej, w Sosnowcu i wielu innych miastach. Pieniądze są, potrzeba decyzji, by komendę wybudować w Elblągu, a nie na wschodzie czy południu Polski. Potrzebujemy decyzji pozytywnej dla Elbląga.