Nastrojowo, świątecznie, uroczyście

W sobotę i w niedzielę elbląską starówkę wypełniły tłumy elblążan, których zwabił dźwięk kolęd, zapach chleba i możliwość spotkania świętego Mikołaja. Już po raz ósmy mieszkańcy wzięli udział w świątecznych spotkaniach.

W sobotę od południa na scenie ustawionej przy Ratuszu Staromiejskim można było podziwiać występy uczniów elbląskich szkół oraz licznych zespołów. W tym czasie najmłodsi elblążanie mogli spotkać się i zrobić pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem w śnieżnej kuli. Tuż obok kuli Mikołaja, w specjalnym namiocie dzieci mogły przygotowywać ozdoby na choinkę i posłuchać bajek, które czytał im m.in. prezydent Witold Wróblewski.

Po godz. 15 życzenia mieszkańcom złożył prezydent Elbląga oraz biskup elbląski Jacek Jezierski.

- Życzę Państwu, by przy świątecznym wigilijnym stole nie zabrakło nikogo, kogo uważacie za osoby najważniejsze, najbliższe, by czas świąt Bożego Narodzenia był czasem radości, miłości, spokoju a także dobrego odpoczynku, a nadchodzący 2015 rok niech będzie rokiem wolnym od trosk – mówił prezydent Witold Wróblewski. - Niech przyniesie to, co najważniejsze: dobre zdrowie i spełnienie wszystkich Waszych marzeń.

Biskup Jezierski życzył z kolei elblążanom pokoju serca, równowagi ducha i umiejętności odnajdywania się w sytuacjach trudnych.

– Nie obawiajcie się Chrystusa – mówił. - Z ufnością kierujcie się ku Niemu. Nie rezygnujcie z chrześcijańskiego obyczaju, stylu życia. Nie odchodźcie z kościelnych wspólnot, w których znajdziecie oparcie.

Po życzeniach przyszedł czas na wspólne podzielenie się opłatkiem oraz wigilię, przygotowaną przez elbląskich restauratorów.

Przez całą sobotę na staromiejskiej scenie występowały różne zespoły – m.in. z Kaliningradu – ale także nasz elbląski chór Cantata oraz tancerki ze szkół Cadmans i Broadway. Gwiazdą sobotniego wieczoru był Gracjan Kaladyka, finalista programu The Vice of Poland.

Świętowaniu w sobotę i w niedzielę towarzyszył jarmark, na którym można było kupić m.in. tradycyjne chleby, wędliny.