Uroczyste ślubowanie klas wojskowych

Wczoraj blisko 60 uczniów z klas wojskowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych złożyło uroczyste ślubowanie. W tym ważnym wydarzeniu udział wziął prezydent Elbląga Jerzy Wilk, przedstawicie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która współpracuje ze szkołą oraz rodzice uczniów.

Klasy wojskowym, które od kilku lat działają w ZST-I, cieszą się ogromną popularnością wśród gimnazjalistów – i to nie tylko z Elbląga. Dlatego w tym roku szkolnym zostały uruchomione aż dwie klasy o tym profilu mundurowym.

- Dokonaliście bardzo dobrego wybory, bo ta szkoła jest jedną z najlepszych w naszym mieście – mówił prezydent Jerzy Wilk. – Absolwenci ZST-I dobrze radzą sobie na rynku pracy. Musicie jednak pamiętać, że dla was najważniejsza powinna być nauka. To, że dodatkowo poznajecie elementy żołnierskiego rzemiosła, powinno ułatwić wam start w dorosłe życie.

I pomaga. W ubiegłym roku kilkunastu absolwentów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, bezpośrednio po ukończeniu nauki znalazło zatrudnienie w wojsku.

Nauka w klasie o profilu wojskowym pozwala młodym uczniom na udział w obozach, czy poligonach. Z drugiej strony to dodatkowe obowiązki, jak np. udział w miejskich uroczystościach patriotycznych.

- W klasach tych szczególny nacisk kładziemy na wychowanie patriotyczne, na ideały zawarte w słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna”  – podkreślał Mirosław Zalewski, dyrektor Zespołu Szkół techniczno-Informatycznych. - To, że nosicie na sobie mundury, zobowiązuje.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów ZST-I, a całości dopełnił koncert Orkiestry Garnizonowej.