17 października – Światowy Dzień Żywności

marchewka
17 października po raz kolejny przejdzie ulicami Elbląga kolorowy pochód dzieci i młodzieży przebranych za produkty spożywcze, protestujące przeciwko marnowaniu ich. Zbiórka w Parku Planty o godz. 11.30. Pochód przejdzie ul. 12 Lutego na Plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie nastąpi uroczyste zakończenie i rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami za najładniejsze przebrania i aktywny udział. Zapowiedziało się 6 przedszkoli i kilka szkół.

 

W Polsce marnuje się rocznie około 9 mln ton żywności. Wyrzucają i utylizują producenci i supermarkety, marnuje się w wielu rodzinach. Ciągle trzeba przypominać, że żywność jest cenna i że nikomu nie powinno jej zabraknąć.

Pomimo nowelizacji ustawy o VAT umożliwiającej dokonywanie darowizn żywności przez dystrybutorów, największe sieci handlowe w dalszym ciągu nie chcą przekazywać niesprzedanych, „krótkoterminowych” produktów, a nawet wycofanych ze sklepowych półek, ale zdatnych do spożycia warzyw i owoców. Czas by było to zmienić.

Obchody Światowego Dnia Żywności pilotuje Federacja Polskich Banków Żywności. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: Zjedz na Bank!

 

Bank Żywności w Elblągu