Pianina ze Stavanger już w Elblągu

pianina
Z norweskiego miasta Stavanger dotarł dziś transport pianin, które zostały przekazane Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dar z Norwegii przyjął dyrektor szkoły Andrzej Korpacki.

Inicjatorem akcji jest honorowy przewodniczący Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger Ryszard Kalinowski, z pochodzenia elblążanin, zamieszkujący w Norwegii już 30 lat, w sierpniu 1980 roku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu "Wybitny Polak", a obecnie przewodniczący Rady Uchodźców i Imigrantów w gminie Stavanger. Norwegowie pomogli w osiedleniu wielu polskim rodzinom opozycjonistów represjonowanym przez władze PRL.

Informacja o pożarze szkoły muzycznej w naszym mieście poruszyła serca Polaków z zagranicy, a za ich pośrednictwem Norwegów. Tak ruszyła lawina działań ludzi dobrej woli. Jej efektem była ciężarówka załadowana pianinami i fortepianem z Norwegii.

Stavanger jest historycznie związane z Elblągiem dzięki organizowanej, także w latach 80-tych ubiegłego wieku, pomocy materialnej i rzeczowej dla naszego miasta. Znaczący udział w tych działaniach miał wspomniany już Ryszard Kalinowski. Wtedy to właśnie dotarły do nas transporty 165 wielkich ciężarówek z darami. Po wielu latach przerwy nawiązano ponownie kontakt między Stavanger a Elblągiem.

W przekazaniu instrumentów wziął udział Janusz Hajdukowski wiceprezydent Elbląga oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Adamowicz, która odnawiała po wielu latach współpracę ze Stavanger. Rozładunek pianin odbył się dzięki pomocy pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

pianina
pianina
piania
pianina