Elsin skończył 60 lat

Z gospodarczej mapy Elbląga zniknęły takie firmy jak Zamech, Truso, Plastyk. A Spółdzielnia Niewidomych Elsin, dziarski 60-latek, mimo braku wsparcia ze strony państwa, nieprzerwanie działa. Zapewnia przy tym pracę osobom niepełnosprawnym, które nie miałyby najmniejszych szans na zatrudnienie gdzie indziej.

Dzisiaj (12.09.)w Ratuszu Staromiejskim spotkali się byli i obecni pracownicy Spółdzielni Elsin oraz jej przyjaciele – przedstawiciele firm i instytucji, które współpracują z tą wyjątkową firmą. Jednym z głównych gości był prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który przez kilkadziesiąt lat pracował w Elsinie, a 23 lata był jej prezesem.

- Ta firma to ważna część mojego życia – mówi Jerzy Wilk. – To tu nauczyłem się szacunku do pracy, wrażliwości społecznej, że nie liczą się tylko pieniądza, ale inny człowiek. Także w Elsinie poznałem swoją żonę – dodał.

Spółdzielnia Elsin rozpoczęła działalność 1 września 1954 roku. Założyło ją 10 osób. Początkowo mieściła się w kamienicy przy ul. Traugutta 40. W 1967 roku spółdzielnia przeniosła się do budynku przy ul. Blacharskiej, a w 1993 roku do własnego budynku przy ul. Warszawskiej, w której działa do dzisiaj.

W latach 70-tych spółdzielnia zatrudniała blisko 300 osób i miała dwie filie w Malborku i Kwidzynie. Kłopoty pojawiły się w latach 90-tych, kiedy wyroby osób niepełnosprawnych zaczęły przegrywać konkurencję z tanimi produktami z Rosji i Chin.

- Dodatkowo w kraju zaczęły padać duże firmy, odbiorcy naszych towarów – wspomina Ryszard Waranków, prezes Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych Elsin. – W ostatnich latach doszły jeszcze problemy z PFRON-em, który przestał wypłacać nam należne dotacje.

Mimo tych problemów spółdzielnia wciąż działa zapewniając rehabilitacje przez pracę osobom niepełnosprawnym.  Gdyby nie Elsin, osoby niewidome bądź słabowidzące siedziałyby w domach i żyły z zasiłków wypłacanych przez opiekę społeczną.

- To wielka radość, że trwacie, gdy upadło tyle sztandarowych firm – mówił Juliusz Marek, szef Telewizji Elbląskiej. – Ja też zatrudniam osoby niepełnosprawne. To znakomici pracownicy. Trzeba utrzymywać te miejsca pracy, dlatego wszystkich zachęcam do kupowania produktów Elsinu i innych elbląskich przedsiębiorstw – zaapelował.

W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli film ukazujący specyfikę elbląskiej spółdzielni – będzie można go obejrzeć w Telewizji Elbląskiej.