Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 16-22 września br.

 

etzt
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania, której celem jest zmiana zachowań kierowców dotyczących racjonalnego korzystania z samochodów osobowych, a także zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej, jeżdżenia na rowerze i chodzenia pieszo. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma w 2014 roku na celu p-kazać i uświadomić mieszkańcom, że przekazanie więcej przestrzeni w miastach na rzecz pieszych, rowerzystów i użytkowników transportu publicznego to najważniejszy aspekt poprawy jakości przestrzeni publicznej i tworzenia miasta przyjaznego ludziom, a nie samochodom.

 

Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu "Nasze ulice, nasz wybór’’ pokazuje, że ulice są nie tylko dla użytkowników samochodów. Ich współwłaścicielami są też piesi i rowerzyści  Jest to także przypomnienie, że wszyscy mamy swoją rolę do odegrania i że nawet małe zmiany, takie jak dojazdy do pracy rowerem zamiast jeżdżenia samochodem, zdecydowanie się na transport publiczny, czy spacer może poprawić jakość naszego życia.

Elbląskie działania podczas ETZT 2014

Codziennie od poniedziałku 15.09  do czwartku 18.09 i w sobotę  20.09 – Warsztaty miejskiej jazdy na rowerze. Początek  o godzinie 17.00, a w sobotę od godziny 15.00. Miejsce zbiórki – Tawerna Tortuga na Bulwarze Zygmunta Augusta.  

Piątek  19.09 - 51. ELBLĄSKI  FOTOALLEYCAT, czyli jazda rowerem na orientację po Elblągu. Start z Placu Słowiańskiego o godzinie 17.00.

Piątek 19.09 – Rowerowy piątek, czyli rowerem do pracy, szkoły, po zakupy. Akcja promocyjna zachęcająca pracowników Urzędu Miejskiego do skorzystania tego dnia z komunikacji rowerowej. Zachęcamy również innych pracodawców do przyłączenia się do tej akcji. Wspólnie propagujmy dobre i nowoczesne rozwiązania.  

Sobota 20.09 – Elbląski Dzień Bez Samochodu (program poniżej). Elbląski przejazd rowerowy ulicami miasta i Festyn Stowarzyszenia Przyjaciół ,,,Zawada’’ pod nazwą ,,Bezpieczna Zawada’’ na ulicy Kasprzaka. Początek przejazdu o godzinie 11.00 z Placu Jagiellończyka. Warsztaty miejskiej jazdy na rowerze w Tawernie Tortuga od godziny 15.00.

Niedziela 21.09 – Miejska Wycieczka Rowerowa #3. Dwór w Dawidach. Start z Ronda Kaliningrad o godzinie 10.00.

Poza tym:
1.  Przez cały Europejski  Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09.2012) sklepy rowerowe Neksus (ul. Mickiewicza 23) i KM Bike (ul. Grunwaldzka 2) za okazany skasowany bilet komunikacji miejskiej lub kartę EKM będą udzielały rabatu przy zakupie. W sklepie Neksus  indywidualny rabat obejmuje części rowerowe i usługi serwisowe,  w sklepie KM BIKE można będzie uzyskać rabat 10% na cały asortyment. (rabat nie dotyczy produktów już przecenionych).

2. Darmowe przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu w Europejskim Dniu Bez Samochodu 22.09.2013 r.

 

Program XIV Elbląskiego Dnia bez Samochodu 20 września 2014r.
10:30 - Zbiórka uczestników przejazdu na Placu Jagiellończyka, zapoznanie z regulaminem oraz trasą przejazdu.
11:00 -  Formowanie kolumny rowerowej i przejazd ulicami miasta. Dystans 14 km.
12.00 - 12:30 – Przyjazd kolumny rowerowej na Plac Jagiellończyka. Oficjalne zakończenie przejazdu.  

Indywidualny przejazd rowerzystów na Zawadę, gdzie na ulicy Kasprzaka (boisko SM Zakrzewo) bawimy się na festynie ,,Bezpieczna Zawada’’ organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół ,,Zawada’’.