Jubileusz 150- lecia Muzeum

- Jako elblążanin odczuwam ogromną satysfakcję, że w naszym mieście zapoczątkowane zostało muzealnictwo całego regionu Warmii i Mazur,  fakt intensywnych i wieloletnich prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta sprawił, że w murach, w których obecnie przebywam znajdują się też unikatowe eksponaty doceniane przez historyków z całego świata - mówił dziś prezydent Elbląga Jerzy Wilk podczas oficjalnych obchodów z okazji 150-lecia muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W tym roku elbląskie muzeum obchodzi 150 urodziny – obecne muzeum kontynuujące tradycje swoich poprzedników jest najstarszą placówką muzealną w województwie. W uroczystościach oprócz prezydenta Jerzego Wilka i wiceprezydenta Marka Pruszaka udział wzięli wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Rola historii w budowaniu tożsamości naszego społeczeństwa

- Dzisiejszy jubileusz nadaje instytucji wysoką rangę, a nas wszystkich zachęca do pogłębienia refleksji nad znaczeniem muzeów dla społeczeństwa. Dodatkowo jubileusz 150-lecia obchodzimy w trakcie 777-lecia Elbląga. Połączenie tych dwóch dat oraz działań podjętych przez muzealników oraz twórców i animatorów elbląskiej kultury ukazuje też rolę historii w budowaniu tożsamości naszego społeczeństwa - podkreślał prezydent Jerzy Wilk.

Elblążanie powinni być dumni z instytucji kultury które posiadają

- Elbląskie Muzeum to znakomita placówka, która odbudowywała się w okresie powojennym. Doskonałe zbiory i eksponaty z Janowa Pomorskiego przywróciły nam po latach historyczne Truso. Te zbiory to jest to, co wyróżnia to muzeum na mapie muzeów nie tylko polskich ale i światowych. Elbląg ma świetne muzeum, bibliotekę i Orkiestr Kameralną to są jednostki, które powodują, żę elblążanie mogą być dumni z tego, że tu mieszkają - mówił dziś wiceminister Piotr Żuchowski.

Wiceminister Piotr Żuchowski wręczył dziś dyrektor Muzeum Pani Marii Kasprzyckiej nagrodę specjalną przyznają jej przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Ominalowską. Jest to nagroda pieniężna. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagrodę taką otrzymała Pani Bożena Sielewicz dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, zaś dwa lata temu Pan Jacek Nowiński dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Działanie jubileuszowe zostało zrealizowane w ramach projektu „Muzea ponad granicami”. Projekt “Muzea ponad granicami” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 The „Museums over the borders” project is co-financed by the European Union under Lithuania-Poland-Russia ENPI Cross-border Cooperation Programme 2007-2013.