Chwała bohaterom - 70 lat temu walczyli o Polskę

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla podkreślenia rangi tego historycznego wydarzenia  w dniu 1 sierpnia, w Elblągu wywieszone zostaną flagi narodowe, a w godzinę „W” (rozpoczęcie powstania) czyli o 17.00 uruchomione będą syreny alarmowe w całym mieście. Na godz. 17.00 zapraszamy mieszkańców Elbląga na uroczystość przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Podziemnego Państwa Polskiego, podczas której odegrany zostanie hymn państwowy, będą przemówienia okolicznościowe, Apel pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą kwiaty.

 

Aby oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, po uroczystościach pod pomnikiem, o godz. 18.00 w Kościele pw.  Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Powstańców. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby uczcić ich pamięć.

1 i 2 sierpnia, w godz. 10.00 - 21.00, na Starym Mieście w pobliżu skrzyżowania ulic Stary Rynek i Rybacka ustawiona będzie instalacja historyczna „Barykada ‘44”. Każdy, kto odwiedzi ekspozycję będzie mógł na chwilę poczuć się, jak uczestnik powstania. Odbędzie się inscenizacja  walk i obrony  barykady, poczta powstańcza, pieśni powstańcze, itp. Najważniejsza część inscenizacji odbędzie się w piątek 1 sierpnia o godz. 20.00.

Inscenizacja została przygotowana przez Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych oraz Koło historyczne ZSZ nr 1. Powstanie Warszawskie było symbolicznym zrywem do walki o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Dlatego, pomimo upływu  70 lat, nadal jesteśmy winni pamięć bohaterskim powstańcom.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowane zostały również znaczki okolicznościowe, które będą rozdawane uczestnikom obchodów przy pomniku.

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00  wybuchło Powstanie Warszawskie. 36 tys. żołnierzy AK oraz niewielkie grupy NSZ i AL przystąpiły do walki. Wraz z nimi do stawienia okupantowi oporu przygotowywała się ludność cywilna Warszawy. Byli słabo uzbrojeni. Niemcy początkowo w liczbie 16 tys., ale za to w pełnym uzbrojeniu. Bardzo szybko zwiększyli liczebność wojska o 25 tys żołnierzy, lotnictwo, czołgi, artylerię, moździerze, bomby samobieżne „Goliat”. Mimo to, po 4 dniach walk powstańcy kontrolowali  znaczną część stolicy - Śródmieście, część Woli, Stare Miasto, Powiśle, Dolny Mokotów oraz Żoliborz. Warszawiacy byli pełni nadziei i entuzjazmu. Ujawniły się władze podziemne, ruszyło radio i gazeta powstańcza AK.

5 sierpnia Niemcy ruszyli do kontrataku. W odwecie wspólnie z oddziałami SS-RONA dokonali Rzezi Woli. Od 5 do 7 sierpnia na Woli zginęło w masowych egzekucjach około 50 tys. bezbronnych cywili, a wśród nich dzieci, kobiety i ludzie starsi. Cała Warszawa spłynęła krwią. Decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była decyzją tragiczną.

Niezależnie od politycznej i militarnej oceny powstania, powinniśmy pamiętać o tym ważnym wydarzeniu przez wzgląd na poległych w walce, ich odwagę i determinację.

Mamy nadzieję, że w piątek 1 sierpnia na ulicach Elbląga o godzinie 17.00, symbolizującej początek powstania warszawskiego, na sygnał syren zatrzymamy się na chwilę (przechodnie, kierowcy),  by w ciszy i zadumie, choć takim gestem solidarności uczcić pamięć bohaterów sprzed siedemdziesięciu lat.

pw
pw
pw