Medialni wolontariusze

 

Fot. Włodzimierz Wawro

Fot. Włodzimierz Wawro
W organizację Mistrzostw Świata w piłce siatkowej na siedząco Elbląg 2014  zaangażowanych jest prawie 500 wolontariuszy. Pełnią oni różnorodne funkcje, w kilku strefach. Jedną z nich jest zespoł Biura Prasowego Mistrzostw, dbający o relacjonujących turniej dziennikarzy oraz o oficjalna stronę zawodów.W zespole jest   dwóch informatyków, którzy od podstaw stworzyli stronę www.paravolley.pl. Ich zadaniem  jest   aktualizowane  na żywo każdego meczu  i podawanie wyników.    Jest także czworo dziennikarzy, dwóch tłumaczy wspieranych. Nad wszystkim pieczę sprawują  menadżerowie  zespołu - Sylwester Flis oraz  Mira Stankiewicz, która jednocześnie pełni funkcję rzecznika prasowego Mistrzostw Świata. Głównym zadaniem  zespołu  medialnego  jest tworzenie relacji ze spotkań i przeprowadzanie wywiadów ze specjalnymi gośćmi oraz zawodnikami.  Wszyscy dziennikarze zgodnie twierdzą, że nie ma problemu z komunikacją z zawodnikami. Większość zespołów włada  językiem angielskim, jeśli nie to pośrednikiem w rozmowach jest zwykle opiekun   drużyny. Dziennikarze – wolontariusze  entuzjastycznie podchodzą do swojej pracy.

-  Praca tutaj to sama przyjemność, zawodnicy i ich trenerzy są chętni do udzielania wywiadów, móc przeżywać to z nimi to wspaniałe doświadczenie - mówi Martyna Orzeł .

Podobnego zdania jest także Karolina Gosieniecka -  Na początku bardzo obawiałam się rozmów z zawodnikami, jednak już w pierwszych dniach okazało się ,że  są bardzo życzliwi i nie mają problemu z odpowiedzią na kilka pytań. W biurze prasowym wszyscy się dogadujemy i panuje tu bardzo miła atmosfera.

Najmłodszy z dziennikarzy , licealista Michał Skorupa( który jest także  korespondentem serwisu siatka.org) popiera zdanie starszych koleżanek.  - Sądzę, że funkcja grupy medialnej na tak dużej imprezie jest bardzo ważna. Dzięki nim informacje o wydarzeniach jakie rozgrywają się W Elblągu   idą w świat. Lubię podejmować nowe wyzwania,  cieszę się że nasza praca przynosi efekty. Mimo, że działamy w pro publico bono jestem niezwykle usatysfakcjonowany z pracy w wolontariacie.

 


Serwis tworzony przez zespół Biura Prasowego oraz akredytowanych przy Mistrzostwach Świata fotoreporterów jest odbierany codziennie przez tysiące ludzi na całym świecie. Największym zainteresowaniem cieszy się w krajach uczestniczących w siatkarskim mundialu.  Wszystkie teksty i relacje są przygotowywane w języku polskim i angielskim.


Anita Sienicka, czwarty dziennikarz – wolontariusz Zespołu Prasowego Mistrzostw Świata Elbląg 2014.