Jubileusz współpracy Elbląga i Kaliningradu

- 20 lat wspólnej pracy nie wydaje się być długim okresem, ale już pozwala zobaczyć, co nam się udało, a co nie i co należy poprawić czy dopracować - uważa Aleksander Karaczewcew, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.

Wczoraj na zaproszenie prezydenta Jerzego Wilka w naszym mieście przebywali Aleksander Karaczewcew oraz Igor Kowalow – Wicekonsul Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Marcin Nosal - Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie oraz Aleksander Milota – Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Polskiej w Kaliningradzie.

Spotkanie było poświęcone 20-leciu podpisania oficjalnej umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy Kaliningradem i Elblągiem, którą sygnowali w maju 1994 roku podczas trwania targów Województwa Elbląskiego Witalij Szypow i Józef Gburzyński. We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele świata kultury i sztuki oraz przedsiębiorcy z Kaliningradu. Wieczorem w Teatrze im. Aleksandra Sewruka wzięli oni udział w specjalnym Koncercie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

- Kaliningrad był pierwszym miastem partnerskim, z którym Elbląg podpisał umowę o współpracy. Uważam też, że nie powinniśmy szukać miast partnerskich na innych kontynentach, bo te najbliższe, są nam najbardziej przyjazne i życzliwe – mówił prezydent Jerzy Wilk. - Te 20 lat uważam za bardzo udane. Chcemy być ambasadorem współpracy polsko-rosyjskiej w kraju. Mama najwięcej kontaktów, jesteśmy najlepiej zorientowani w tym, co dzieje się w Kaliningradzie poprzez naszą obecność tam i np. udział w targach.

Zarówno samorządowcy z Elbląga, jak i nasi wschodni sąsiedzi deklarują dalszą współpracę. W tym bardzo pomocny jest mały ruch graniczny.

- Wysoko doceniamy mały ruch graniczny i widzimy jak dobre owoce daje taka współpraca. Bardzo dobrze i sprawnie działa przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo - mówił Aleksander Karaczewcew. - Teraz będziemy pracować nad tym, by podwyższyć przepływ na takich przejściach granicznych jak Mamonowo  1-Braniewo i te w Bezledach. Chciałbym też, żeby była nawiązana dobra współpraca pomiędzy małym i średnimi przedsiębiorstwami naszych krajów.

Prezydent Elbląga zapowiada zacieśnianie współpracy z naszym wschodnim sąsiadem – dowodem na to jest dzisiejsza wizyta Jerzego Wilka w Petersburgu i Nowogrodzie.

- Jest to wizyta wieńcząca nasze długoletnie rozmowy, zapoczątkowane jeszcze przez moich poprzedników, a zakończone podpisaniem umowy o współpracy Elbląga z tymi miastami – informuje prezydent Wilk.