Festiwal Poezji Zbigniewa Herberta

Za sprawą Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta przy Zespole Szkół nr 1 w dniach 12-14 maja odbył się Festiwal Poezji Zbigniewa Herberta. Honorowy patronat nad imprezą objęła żona zmarłego poety – pani Katarzyna Herbert.


Do udziału w festiwalu zgłosiło się siedem gimnazjów (G 1, G 3, G 4, G 8, G 9 i ZS w Nowakowie) oraz sześć szkół ponadgimnazjalnych (ZSTI, ZSTH, I LO, II LO, III LO, IV LO, ZSZ nr 1).

Młodzież uczestniczyła w dwóch konkursach: plastycznym i recytatorskim oraz w warsztatach teatralnych prowadzonych przez panią Beatę Przewłocką (aktorkę) i pana Tomasza Walczaka (rzecznika prasowego teatru). Korzystając z fachowych wskazówek ludzi teatru młodzi recytatorzy przygotowywali się do występów konkursowych.
Finał konkursu recytatorskiego odbył się 14 maja na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka. Wiersze Zbigniewa Herberta prezentowało 28 uczestników.
Jury w składzie: dyr. teatru p. Mirosław Siedler (przewodniczący), p. Marlena Derlukiewicz i p. Tomasz Walczak wyłoniło zwycięzców i przyznało nagrody oraz wyróżnienia.


W kategorii gimnazja:
I miejsce – Miłosz Kaczorowski (Gimnazjum nr 4)
II miejsce – Patrycja Stępień (Gimnazjum nr 7)
III miejsce – Natalia Sawinicz (Gimnazjum nr 1)
Wyróżnienia: Natalia Biegaj (Zespół Szkół w Nowakowie), Natalia Jankowska (Gimnazjum nr 9), Dominika Romanowska (Gimnazjum nr 7).
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Michał Panfil (III LO)
II miejsce – Alicja Gąsiewska (II LO)
III miejsce – Angelika Konieczna (I LO)


Wyróżnienia: Joanna Slewa (II LO), Roksana Święconek (Zespół Szkół Turystyczno-Hotelarskich), Dominik Bloch (I LO).
Podczas gali finałowej ogłoszono również wyniki konkurs plastycznego:
I miejsce – Michał Wiraszka z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych
II miejsce – Weronika Ochmańska i Magdalena Kowałkowska z Gimnazjum nr 4
II miejsce - Magdalena Sroka z Gimnazjum nr 4
III miejsce – Patrycja Dudek-Dudzińska z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych
Wyróżnienia: Justyna Bożyk (Gimnazjum nr 4), Martyna Żurańska (I LO), Alicja Piekarska (Gimnazjum nr 8).

Festiwal Poezji Z. Herberta miał bardzo bogatą i uroczystą oprawę. Organizatorzy zadbali o pamiątkowe nagrody dla wszystkich uczestników konkursów, dyplomy i podziękowania.


W przerwie zaproszono gości na słodki poczęstunek, a czas oczekiwania na werdykt jury umilił publiczności występ młodzieżowego zespołu teatralnego „Podaj dalej” działającego w Gimnazjum nr 4. Zespół zaprezentował przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienie poetyckie pt. „Jestem…”.
Całe przedsięwzięcie możliwe było do zrealizowania dzięki sponsorowi – Bankowi Zachodniemu WBK oraz pomocy ze strony Teatru im. A. Sewruka w Elblągu, który włączył się w organizację festiwalu.


Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu festiwalu i zapowiadają kolejną edycję za rok.

Bożena Balbuza – pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu, nauczycielka Gimnazjum nr 4