Druga „Sobota z przewodnikiem”za nami

26 kwietnia 2014 r. o godzinie 1000 ponad 80 osób zebrało się na drugą już w tym roku „Sobotę z przewodnikiem”. Tematem była „Góra św. Anny i jej tajemnice”. „Sobota z przewodnikiem” to już 4 letnia tradycja spotkań przewodników elbląskich z mieszkańcami i turystami, podczas których przybliżamy historię miasta, pokazujemy zabytki oraz ukazujemy uroki naszej małej ojczyzny.

 

Ale najlepiej opiszą to słowa samych uczestników.

Kazik (lat 3) wraz z Babcią Małgorzatą – jeden z najmłodszych uczestników
- Było super. Dostałem fajny znaczek i zobaczyłem rzekę Kumielę.
- W sobotę nie będę siedzieć z dzieckiem w domu. Soboty są ciekawy pomysłem na spędzenie czasu. Można coś nowego zobaczyć, posłuchać.

Tomek z małżonką Anią – nowi uczestnicy
- Nie jesteśmy rodowitymi Elblążanami. Przybyliśmy do tego miasta ponad 20 lat temu za pracą i tu zostaliśmy. Interesujemy się historią miejsca, w którym żyjemy. O sobocie z przewodnikiem dowiedzieliśmy się z informatora, który był w skrzynce na listy. Postanowiliśmy przyjść i posłuchać opowieści o miejscu, które nas otacza. Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, których nie znaleźliśmy w literaturze.
(Warto dodać że Pani Ania wcieliła się w rolę przewodnika i opowiedziała zebranym uczestnikom krótka historię życia Ferdynanda Schichaua – za która otrzymała puzzle elbląskie)

Teresa – wieloletnia uczestniczka sobót
- Lubię opowieści na żywo o miejscu w którym żyje. Zachęca mnie entuzjazm opowiadających o Elblągu, jego dziejach i okolicy. Głowna idea tej inicjatywy to pobyt na świeżym powietrzu połączony z poznaniem historii, o której nie uczono nas w szkole. Po Sobocie z Przewodnikiem Elbląg jest dla mnie piękniejszy.

Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejną „Sobotę z przewodnikiem”, która odbędzie się 17 maja 2014 r. start o godz. 10.00. Tematem jej będzie „Śladami potomków Ferdynanda Schichaua”. Miejsce zbiórki: przy Domku Bramnym w Parku Modrzewie (od strony Mazurskiej).
Alicja Gronek
Koło Przewodników i Pilotów im. Ryszarda Gierzyńskiego przy PTTK Oddziale Ziemi Elbląskiej