Liczenie sów w Nadleśnictwie Elbląg

W miniony weekend leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg wraz z zaproszonymi przez nich ornitologami ze Stowarzyszenia Ochrony Sów, liczyli sowy na Wysoczyźnie Elbląskiej, Mierzi Wiślanej i Żuławach. Żeby lepiej chronić tą grupę ptaków, w myśl zasady: „Poznaj by Zachować”, Elbląscy leśnicy postanowili zaprosić ornitologów aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.


Współpraca leśników i ornitologów rozpoczęła się od szkolenia przeprowadzonego przez Wiceprezesa Stowarzyszenia Krzysztofa Kusa, który szczegółowo opowiedział o budowie ciała, zwyczajach i przystosowaniu sów do nocnego trybu życia. Przedstawił także wszystkie gatunki sów występujące w Polsce. Następnie przez kolejne trzy dni leśnicy wraz z ornitologami co wieczór wybierali się do lasu aby poszukać w nim sów. Żeby odnaleźć sowy, ornitolodzy wabią je dźwiękiem puszczając odgłosy sygnalizujące obecność obcego samca w zasiedlonym terytorium. Znajdujący się w lesie samiec przegania rywala ze swojego terenu poprzez specyficzne dla każdego gatunku pohukiwanie.

 


Nasłuchy prowadzone były od zachodu słońca do około drugiej godziny w nocy, gdyż w tym okresie sowy wykazują największą aktywność. Pomimo nie najlepszej pogody i niedużej aktywności sów w trakcie trzech dni prowadzenia nasłuchów udało się stwierdzić:
•    60 razy obecność puszczyka,
•    1 raz obecność uszatki,
•    oraz poza lasami 1 płomykówkę i 2 pójdźki.


Dzięki przeprowadzonemu liczeniu sów leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg poszerzyli dotychczasową wiedzę na temat tej grup ptaków oraz nauczyli się rozpoznawania dźwięków wydawanych przez miejscowe gatunki sów.