Wiedza przydatna konsulowi

prezydent-konsul
Jerzy Wilk prezydent Elbląga spotkał się wczoraj w Kaliningradzie z Marcinem Nosalem, nowym konsulem generalnym RP, który urzęduje od 24 marca br. Spotkanie było okazją do omówienia obecnej współpracy Elbląga z Obwodem Kaliningradzkim.

25 marca prezydent Elbląga przekazał konsulowi gratulacje z okazji objęcia stanowiska. Jeszcze tego samego dnia nadeszła z Kaliningradu propozycja spotkania, do którego doszło właśnie wczoraj.

Konsul zainteresowany był zakresem współpracy Elbląga z Obwodem Kaliningradzkim, pytał też o inne miasta partnerskie, z którymi Elbląg współpracuje na Wschodzie. Nosal wspominał też o swoim kontakcie z elblążanami podczas ubiegłotygodniowych targów turystycznych JANTUR, które odbyły się w Kaliningradzie. Panowie rozmawiali też o małym ruchu granicznym. Zdaniem konsula ta forma przekraczania granicy jest niezwykle cenna w podtrzymywaniu wzajemnych kontaktów ze zwykłymi mieszkańcami Obwodu.

Jerzy Wilk opowiadał o współpracy Elbląga z Kaliningradem, która rozpoczęła się podpisaniem wzajemnej umowy blisko dwadzieścia lat temu. Przy tej okazji prezydent zaprosił konsula do Elbląga na wydarzenia związane z rocznicą podpisania umowy partnerskiej, Rosyjską Majówkę organizowaną przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” 25 maja br. i koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który odbędzie się dzień później.

Poza obecnie urzędującym merem, Aleksandrem Jaroszukiem, na wydarzenia zaproszeni będą również sygnatariusze porozumienia, ówczesny mer Kaliningradu Witalij Szypow i Józef Gburzyński prezydent Elbląga w latach 1990-1994.