Kompleks nowych kamienic i więcej zieleni na Starówce

- Na elbląskiej Starówce już wkrótce powstanie kompleks nowoczesnych kamienic. Jedne będą budowane przy zbiegu ulic Rzeźnicka/Stary Rynek, 4 kamienice staną także ul. Studziennej. W projekcie tych budynków znalazła się także koncepcja wykonania miejsc parkingowych i zagospodarowania terenów zielonych z nasadzeniami. Jeden z projektów zakłada ponadto wykonanie części elewacji, którą stanowić będą elementy zielone - mówił prezydent Jerzy Wilk na spotkaniu z mieszkańcami i przedsiębiorcami Starego Miasta.


Zalegające śmieci, zbyt mała liczba miejsc parkingowych oraz nasadzeń i terenów zielonych, niezagospodarowane tereny, a także brak porozumienia pomiędzy restauratorami i mieszkańcami – to główne problemy poruszane podczas wczorajszego spotkania prezydenta Jerzego Wilka z mieszkańcami i przedsiębiorcami Starego Miasta. Właściciele prawie wszystkich pubów i restauracji złożyli list na ręce prezydenta z prośba o pomoc w rozwiązaniu konfliktu z mieszkańcami.

 

- Chcę, by starówka ożyła. Była miejscem, które tętni życiem – mówił prezydent Jerzy Wilk. – Mogę próbować załagodzić konflikt pomiędzy mieszkańcami a właścicielami lokali. Myślę jednak, że jeśli obie strony same nie nauczą się współżyć ze sobą, moja mediacja na nic tu się zda. Obie strony muszą dojść do porozumienia w tej sprawie - zakończył Jerzy Wilk. - Ja poczyniłem starania by starówka tętniła życiem, stąd moja decyzja o przeniesieniu Sylwestra na Bulwar Zygmunta Augusta. W tym roku imprezy w ramach Dni Elbląga także zorganizowane zostaną na Starówce. Koncertem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zainaugurujemy Dnia Elbląga. Koncert odbędzie się na Placu Katedralnym. Będzie to Wieczór Operetkowy, nieodpłatny dla wszystkich mieszkańców. Elbląska Orkiestra Kameralna zagra najpiękniejsze arie operowe- wskazywał Jerzy Wilk.

Zalegające w weekend śmieci

Mieszkańcy skarżyli się ponadto, że na starówce śmietniki są przepełnione, głównie w weekend. Prosili prezydenta by zwiększyć częstotliwość wywozu śmieci, by starówka była wizytówką naszego miasta.

- Rzeczywiście docierają do mnie sygnały, o tym, że śmietniki na Starym Mieście są przepełnione. Mogę państwu obiecać, że niezwłocznie przeanalizujemy sytuację i postaramy się ten problem rozwiązać - mówił prezydent Jerzy Wilk.

Prezydent Jerzy Wilk deklarował, że zorganizuje kolejne spotkanie dotyczące tej dzielnicy, termin nie jest jeszcze znany.